Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Překvapení, průměrně nejvíc vydělávají matematici

Média

  22:00
PRAHA - Průměrný měsíční příjem absolventa vysoké školy v prvních pěti letech jeho kariéry je zhruba 31 200 korun. Zároveň však platí, že na částku přes třicet tisíc se ve skutečnosti dostane jenom třetina z nich.

Matematika. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

A nejvyššího průměru nedosáhli ekonomové nebo právníci, jak by někdo mohl čekat, ale matematici, přesněji řečeno absolventi Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Bylo to 49 592 korun hrubého. Naopak nevalně jsou na tom podle šetření Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK učitelé, zdravotníci (s výjimkou lékařů). A také absolventi zemědělských a lesnických oborů, kde je průměrný příjem 25 218 korun.

Výsledky průzkumu mezi 35 tisíci absolventy, které LN získaly, mohou být důležitým vodítkem pro všechny, kdo se teprve rozhodují, na jakou vysokou školu se přihlásit. Zároveň jde o druh zpětného hodnocení vystudované školy. Průzkum dává také přehled o zaměstnanosti absolventů a jejich spokojenosti.

Dále v úterních LN najdete:

 • Britská firma chce po Česku stamiliony
  Stát čelí arbitrážní žalobě britské společnosti WNC Factoring kvůli tomu, že jí prodal Škodaexport v horším stavu, než britská společnost předpokládala. Majetkové struktury kolem bývalého Škodaexportu jsou komplikované. A nitky vedou i k síti firem, která vzešla z bývalého ČKD a již ovládá miliardář a majitel hokejové Sparty Petr Speychal.
 • Reportéři skoro bez hranic
  Po strašlivém trojdílném Případu pro exorcistu nastoupila na nedělní večer na kanále ČT1 další trojdílná minisérie - nazvaná Reportérka. Skončila předevčírem, a zase to v úhrnu byly tři hodiny našlehané bezradnosti. Recenzi napsal Josef  Chuchma.
 • Velká bankovní loupež trvala roky
  Bankovní domy čelí největší loupeži v historii. Hackeři se pokusili ukrást miliardu dolarů a málokdo si toho všiml.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!