Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Padělané jízdenky drolí obhajobu Rittiga a spol.

Média

  22:30
PRAHA - V naprosté tichosti rozpletla policie kauzu, jejímž středobodem jsou statisíce padělaných jízdenek pražského dopravního podniku. Případ, na kterém vyšetřovatelé pracovali od roku 2011, teď zamířil k soudu.

Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. foto:  Michal Šula, MAFRA

A může ovlivnit ostře sledovaný příběh kolem politického podnikatele Iva Rittiga, stojícího v centru kauzy údajně předražených jízdenek pro pražskou MHD. Padělané jízdenky totiž nabourávají část obhajoby Rittiga a spol.

Padělatelská „story“, na niž nyní LN narazily, je prostá. V letech 2010 a 2011 měl dnes už obžalovaný Ukrajinec padělat úctyhodných 700 tisíc kusů lístků pražského dopravního podniku. Vyšetřovatelům z pražské hospodářské kriminálky se podařilo zasáhnout dříve, než se falešné jízdenky dostaly do oběhu.

„Jinak by městské společnosti vznikla škoda minimálně sedmnáct milionů korun,“ uvedla pro LN mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že 23. ledna byla obžalována jedna osoba kvůli podezření ze spáchání podvodu ve fázi přípravy.

Případ zpochybňuje Rittigovu obhajobu

Případ dostal na stůl předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. „Předseda senátu studuje spisový materiál a poté nařídí hlavní líčení. Zbytek řeknu, až bude nařízeno hlavní líčení,“ sdělila LN mluvčí soudu Markéta Puci.

Pro kauzy Rittig jsou důležité dva momenty padělatelské kauzy: zaprvé to, že jde o jízdenky Dopravního podniku hlavního města Prahy, a zadruhé doba padělání. V letech 2010 a 2011 totiž dodávala lístky největší městské společnosti firma Neograph, od níž pak měly podle policistů odcházet přes Karibik peníze k politickému podnikateli Ivu Rittigovi.

Jedním z důležitých pilířů připravované obrany Rittiga a spol. je přitom kvalita jízdenek z Neographu. Měly být nezfalšovatelné, a proto za ně dopravce neváhal zaplatil v letech 2008 až 2011 o 62 milionů víc, než kdyby jízdní doklad dodávala Státní tiskárna cenin. Jenže zrovna v době „nezfalšovatelných“ jízdenek obžalovaný Ukrajinec rozjel svou „velkovýrobu“.

Autor: