Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Londýnská věž s otáčecí restaurací mění majitele, promění se v luxusní hotel

Londýnská věž BT Tower byla postavena v 60. letech a stala se symbolem poválečné obnovy Londýna. (21. července 2018) foto: Reuters

Londýnská věž BT Tower se přemění na luxusní hotel. Majitel věže, společnost BT Group, ve středu uvedl, že se dohodl na jejím prodeji společnosti MCR Hotels za 275 milionů liber (8,2 miliardy Kč). Věž vysoká 177 metrů s otáčecí restaurací ve 34. patře byla postavena v 60. letech a stala se symbolem poválečné obnovy Londýna.
  18:20

Věž se nachází ve čtvrti West End a 16 let byla nejvyšší budovou ve městě, dokud ji v roce 1980 nepředstihl mrakodrap ve finanční čtvrti City. Do roku 1984, kdy ji zprivatizoval British Telecom, byla budova známá jako Post Office Tower. Její hlavní role v komunikacích se však od jejího otevření v roce 1965 vytratila.

V posledních letech je známější díky displeji, který zveřejňuje zprávy o významných událostech, jako je narození královských dětí nebo sportovní vítězství.

Ředitel BT pro nemovitosti Brent Mathews uvedl, že věž hrála zásadní roli při přenosu hovorů, zpráv a televizního signálu. Smlouva s MCR umožní, aby stavba získala nový účel a věhlasná budova zůstala zachována pro další desetiletí.

BT Tower má památkovou ochranu omezující architektonické změny. Společnost MCR Hotels, která je třetím největším provozovatelem hotelů v USA, má zkušenosti s přestavbou slavných budov na hotely, jako v případě přestavby terminálu společnosti TWA navrženého Eero Saarinem na newyorském Letišti JFK. Na projektu BT Tower bude spolupracovat s londýnským studiem Heatherwick.

Autoři: ,