Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lyžování je strašně těžká výzva, přijdu si jako šílenec, říká Ondřej Bank

Média

  12:12
Strupy na obličeji už zmizely, jizvy na tvářích se mu hojí. „Všichni se mě teď ptají, jak jsem to udělal, čím jsem to mazal, hlavně holky to chtějí vědět. Tak jim říkám: ‚Já vám budu drhnout obličej o led a uvidíte,‘“žertuje špičkový lyžař Ondřej Bank.

Přitom Bank letos zažíval jednu ze svých nejlepších sezon. V lednu byl na nejobávanější sjezdovce světa v Kitzbühelu třetí v kombinaci. Mluvil o tom, že jste snad konečně přepsal svůj osud. Na mistrovství světa byl jedním z hlavních adeptů na zlato v kombinaci. Pád těsně před cílem jej však poslal do bezvědomí a domů.

LN Jak je to teď s tím vaším osudem?
Přijde mi, že už je zase zpátky. Je to zase osud podle mého rukopisu. Mám pocit, že se na to pódium strašně nadřu. Rozdíl mezi mnou a (Ivicou) Kosteličem (chorvatský mistr světa, bratr slavné šampionky Janici) není podle různých lidí veliký, dokonce někteří říkají, že mám větší talent než on. Akorát on stál na stupních vítězů asi šedesátkrát a já mám usmrkaná dvě pódia. Hrozně jsem se na ně nadřel. Jen je divné, že ve čtyřiatřiceti letech jezdím líp, než kdy dřív.

LN Za těch třicet let, co se věnujete lyžování, jste zažil spoustu pádů. Pak jste se zase vydrápal nahoru a pokaždé o kousek výš. Stálo to celkově za to?
Jo, jo. Jsem spokojený.

LN Aby ne, žádný český lyžař nedokázal to co vy.
Mám dobrej pocit. (rozpačitě se usmívá) Je to vtipný, prostě. A přijde mi to čím dál vtipnější a zajímavější. Jsem rád, že jsem se nezačal věnovat nějakému jinému sportu. Lyžování je strašně těžká výzva, při níž hraje roli hrozně negativních věcí, které mě nebaví. Pak jsou ale samozřejmě i pozitivní věci a je to zábava. Přijdu si jako šílenec. Pouštět se do něčeho takového není moc chytré.

LN To vzkazuje následovníkům Ondřej Bank?
Nikomu bych to nedoporučoval.

LN Když prosvištíte po svahu, z jehož sklonu se rekreačním lyžařům kroutí žaludek, a přijdete do cíle, cítíte euforii, nebo úlevu, že jste to přežil?
Je to dobrý. Je to lepší po sjezdu, než po obřáku. Sjezdovka na začátku nahání strach, přijdete na ni, a když jste schopný ji sjet, tak je to skvělej pocit. Mám to tak, že třeba po tom sedmém místě na mistrovství světa jsem byl unavenej a vnitřně spokojenej.

LN Co vás na lyžování přitahuje? Hory? Rychlost? Adrenalin?
Směsice mnoha věcí: od faktu, že to dělám celý život, po skutečnost, že je to velká výzva. Že je to sport venku, na horách, si uvědomuju spíš až poslední roky. Zároveň jde trochu o to, že jsme si nikdy nemysleli, že můžeme závodit s těmi nejlepšími, a ono to vypadá, že jo. Nutí to člověka pořád to zkoušet.

Ondřej Bank.
Ondřej Bank.

LN To vás na začátku kariéry nikdy nenapadlo, že byste se dostal až mezi ty největší hvězdy?
Právě že ne. To je ten hlavní problém. Baví nás objevovat pořád víc a víc, posouvat hranice. Člověk poznává nové a nové věci, protože tak vysoko ještě nebyl. Zároveň je to jen sport a uvědomujete si, že špičkoví závodníci jsou jen lidi.

Celý rozhovor s Ondřejem Bankem o spokojenosti s osudem, fintách sjezdařů a o tom, proč se na startu závodů usmívá, si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 27. února.

V magazínu také najdete:

  • Diety jsou passé. Éra bláznivých diet a počítání kalorií končí. Nefunguje to. Ale co tedy jíst a nepřibírat?
  • Rozhovor s bioložkou Helenou Fulkovou, která jako jedna z mála vědců světa dokázala naklonovat myš.