Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Majitel obchodů Zara zavře po celém světě až 1200 obchodů. S propouštěním ale nepočítá

Lidé čekají před pařížskou pobočkou obchodu Zara foto: Reuters

Madrid - Španělská oděvní společnost Inditex, která mimo jiné vlastní řetězec Zara, zavře po celém světě 1200 obchodů. Týká se to zejména Asie a Evropy. Inditex po oznámení své první čtvrtletní ztráty uvedl, že zavře zejména starší a menší obchody jiných značek než Zara. S propouštěním španělský podnik nepočítá. Firma zároveň plánuje otevřít 450 nových obchodů a posílá on-line prodej.
  9:14

Na konci plánované reorganizace bude mít Inditex po celém světě síť 6700 až 6900 obchodů místo stávajících 7412. Lidem ze zavřených obchodů firma nabídne jiné pozice spojené s internetovým prodejem.

Inditex tak nastínil, jak hodlá pokračovat po koronavirové krizi. Firma v příštích zhruba dvou letech plánuje investovat asi jednu miliardu eur (26,6 miliardy Kč) na podporu prodeje po internetu a 1,7 miliardy eur na modernizaci obchodů.

„Méně obchodů a soustředěnější důraz na internetový prodej,“ shrnuje strategii list The Wall Street Journal.

Od února do dubna vykázala firma čistou ztrátu 409 milionů eur (téměř 11 miliard Kč) ve srovnání se ziskem 736 milionů eur ve stejném období loni.

Inditex vlastní celkem osm značek, vedle značky Zara také třeba Massimo Dutti, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius, Uterqüe či Oysho. Firmu založil Amancio Ortega, který je nyní jedním z nejbohatších lidí světa. První prodejnu Zara otevřel Inditex v roce 1975 ve španělském městě La Coruňa. V prosinci 1988 podnik zahájil prodej mimo Španělsko, a to v Portugalsku. V České republice začala firma působit v roce 2001. Podnik má téměř 7500 obchodů ve zhruba stovce zemí.

Autor: