Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Miliardový byznys Tomáše Pitra? Dodává bionaftu pro Čepro

Ekonomika

  12:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Dva roky je Tomáš Pitr na svobodě a zřejmě znovu platí za velkého hráče v miliardovém byznysu se státem. Jde o podnikání, které bývalého partnera zastřeleného bosse Františka Mrázka zajímalo snad odjakživa - výroba a zpracování bionafty.

Pitr byl po revoluci jedním z nejdravějších podnikatelů a rychle se dostal do nejvyšších pater. Podnikal v potravinářském průmyslu, energetice a realitách. foto: Richard CortésMAFRA

Dvě společnosti, které jsou se známým podnikatelem přímo spojené, jsou dohromady druhým největším dodavatelem bionafty pro státní podnik Čepro. 

Jedná se o společnost Kratolia Trade, v jejímž provozu policie v úterý zasahovala, a o firmu Ekopetrol. Ty v loňském roce dodaly pro akciové společnosti Čepro vlastněné státem 37 procent bionafty. 

Tomáš Pitr: Republiku si rozdělily tři party. Já nebyl v žádné

Navíc Pitr má s největší pravděpodobností v tuto chvíli přímý vliv na podnik, který je s řidič jeho jménem neodmyslitelně spjatý – ústeckou chemičku Setuza. Její bývalé výroby sice patří nadnárodnímu koncernu Glencore, na podnicích spojovaných s Pitrem jsou ale přímo závislé. 

„Mám rozsudkem zakázáno živit se jako podnikatel a být ve statutárních orgánech. Jsem pouze zaměstnanec firmy Energy a starám se o parní elektrárnu,“ uvedl Pitr v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny.

A skutečně, oficiálně v žádných orgánech nefiguruje. Výše zmíněné společnosti Kratolia Trade a Ekopetrol ovládá podle obchodního rejstříku firma Semi Invest. V té ovšem, stejně jako ve výše zmíněných dvou společnostech, sedí Pitrovi přímí spolupracovníci Milan Šedivý a David Mikula.

Sám Pitr včera nezvedal telefon a na zaslanou SMS nereagoval. 

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...