Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Rittig vrací Pitrovi úder: A co parta, která s policajtama vydírá podnikatele?

Česko

  11:48
PRAHA - Republiku si rozdělily tři party, já jsem ale nebyl v žádné. V exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny to tvrdí podnikatel Tomáš Pitr. Do skupiny, která prý spolupracovala se státem, protože na ni po privatizaci zbyly už jen drobky, zařadil také Marka Dalíka či Ivo Rittiga. A právě lobbista nenechal Pitrovu poznámku bez odpovědi na své sociální síti.

Rittig vrací Pitrovi úder: A co parta, která s policajtama vydírá podnikatele? foto: KolážLidovky.cz

„Bylo několik part. Tou první byli lidé, kteří privatizovali. Třeba páni Koláčkové nebo Luboš Měkota. Ti nakupovali od státu – Fondu národního majetku. Pak byla druhá parta, která udělala peníze na ekonomických transakcích – například Pavel Tykač nebo Petr Kellner. A potom byla skupina Rittigů a Dalíků, kteří spolupracovali se státem. Už totiž bylo zprivatizováno a zbývaly pouhé drobky,“ říká v rozhovoru pro LN Tomáš Pitr.

Tomáš Pitr (43)

  • Pitr byl po revoluci jedním z nejdravějších podnikatelů a rychle se dostal do nejvyšších pater. Podnikal v potravinářském průmyslu, energetice a realitách.
  • V roce 2006 byl odsouzen na 8,5 roku vězení za daňové delikty spáchané v roce 1994. Trest byl snížen na čtyři roky a pětiletý zákaz působení ve statutárních orgánech firem.
  • V roce 2007 utekl do zahraničí. Tři roky se skrýval ve Švýcarsku, kde ho zadržela policie. Do Česka se dostal v dubnu 2012.
  • V roce 2009 pražský městský soud řešil obchody s akciemi firem Setuza a Milo Surovárny v roce 2000. Na začátku roku 2010 byl odsouzen na šest let. V roce 2012 byl trest zmírněn na tříletý. Na konci roku byl podmíněně propuštěn.
  • Dnes poskytuje zejména poradenství.

Kritiku si ale Ivo Rittig nenechal líbit a poslal následující vzkaz: „Zrovna jsem slyšel o partě, co ve spojení s policajtama vydírá slušnou sbírku podnikatelů. Kdopak do ní tak patří?“ napsal lobbista na Twitter.

Podle Pitra byla „skupina Dalíků a Rittigů“ prostředníkem mezi státním úředníkem a ředitelem firmy. „Já nebyl v žádné partě, byl jsem mimo – podobně tak Fanda Mrázek,“ dodal Pitr.

Pitr, jedna z nejvýraznějších postav podnikatelské sféry po roce 1989, v rozhovoru pro LN také promluvil o svém útěku z Česka. Stalo se tak v roce 2007, a to údajně z hodiny na hodinu. „Tehdy ještě byly přísnější hranice, tak jsem prošel turistickou stezkou. V jedné kapse peníze, ve druhé pas. (...) Nejdřív jsem byl ve Slovinsku a Chorvatsku. Potuloval jsem se a srovnával si myšlenky. Když jsem si všechno utříbil, postupně jsem se ocitl ve Švýcarsku. Pohyb mi usnadnilo, že v západoevropských státech už byl Schengen,“ vysvětlil podnikatel.

Nepřehlédněte

Celý rozhovor s Tomášem Pitrem si můžete přečíst ve víkendovém vydání Lidových novin s tradiční přílohou Orientace.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...