Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Tomáš Pitr: Republiku si rozdělily tři party. Já nebyl v žádné

Česko

  7:00
Řízek. To bylo jedno z prvních přání propuštěného podnikatele Tomáše Pitra, když před dvěma roky vyšel z bran ruzyňské věznice. Byznysmen, jehož někdejší premiér Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“, se stáhl do ústraní. Až nyní v rozhovoru pro Lidové noviny mlčení prolomil.

Byznysmen, jehož někdejší premiér Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“, se stáhl do ústraní. Až nyní v rozhovoru pro Lidové noviny mlčení prolomil. foto: Richard CortésMAFRA

Pitr analyzuje mocenský vývoj v české společnosti od listopadu 1989. Na otázku, zda se skupiny byznysmenů, manažerů a lobbistů nějak protínaly, odpovídá: „Bylo několik part. Tou první byli lidé, kteří privatizovali. Třeba páni Koláčkové nebo Luboš Měkota. Ti nakupovali od státu – Fondu národního majetku.

Pak byla druhá parta, která udělala peníze na ekonomických transakcích – například Pavel Tykač nebo Petr Kellner. A potom byla skupina Rittigů a Dalíků, kteří spolupracovali se státem. Už totiž bylo zprivatizováno a zbývaly pouhé drobky. Byli prostředníkem mezi státním úředníkem a ředitelem firmy. Já nebyl v žádné partě, byl jsem mimo – podobně tak Fanda Mrázek,“ říká Pitr.

S tímto pohledem řada znalců politicko-podnikatelského prostředí souhlasí. „Pravdě se blíží hodně,“ říká Miroslav Šlouf, bývalý komunistický aparátník a později šéfporadce premiéra Miloše Zemana. „Samozřejmě, není to úplné, neboť naše pohledy se liší a každá analýza má svá omezení. Nikdo tu dobu neprožil do takové hloubky, aby něco mohl tvrdit stoprocentně,“ míní Šlouf, jehož v minulosti policie nahrála, jak coby Zemanův poradce debatuje o obchodních transakcích s Pitrovým později zavražděným spolupracovníkem Františkem Mrázkem.

Vlivný byznysmen a hybatel politického dění v Plzni Roman Jurečko k Pitrově „klasifikaci“ mocenských skupin dodává, že v 90. letech bylo pro podnikatele velice obtížné odhadnout, jakým směrem se bude stát vyvíjet, což ve výsledku mělo komplikovat podnikání. „Každý se učil. Na začátku 90. let jsme nevěděli, jak by podnikatelé měli s vládou spolupracovat a komunikovat. Když se dnes podnikatelé nechtějí spoléhat na ostatní, raději do politiky vstoupí. To je třeba případ senátora Iva Valenty nebo ministra financí Andreje Babiše,“ řekl Jurečko.

Tomáš Pitr: Republiku si rozdělily tři party. Já nebyl v žádné.
Řízek. To bylo jedno z prvních přání propuštěného podnikatele Tomáše Pitra,...
Byznysmen, jehož někdejší premiér Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“,...
Pitr analyzuje mocenský vývoj v české společnosti od listopadu 1989. Na otázku,...

Někdejší majitel fotbalové Sparty Petr Mach, který měl na počátku 90. let podobně raketový podnikatelský start jako Pitr, uvedl, že mu v analýze schází jedna důležitá mocenská skupina. „Té se říkalo podsvětí, mafie či galerka, jak si kdo přeloží. Šlo o lidi, kteří měli nejužší kontakty se špičkami českých politických elit – tedy Václavem Klausem, jeho ODS, policií a justicí. Byli veřejnosti skryti, dle mého názoru zcela úmyslně,“ míní Mach.

Uhlobaron a jeden z nepravomocně odsouzených privatizátorů Mostecké uhelné Antonín Koláček s Pitrovou charakteristikou naopak nesouhlasí. Pitra zařadil do skupiny spolumajitelů společnosti Czech Coal Services (Petr Pudil, Vasil Bobela a Pavel Tykač), která je nástupcem Mostecké uhelné.

„Já nevěřím, že by pan Pitr nepatřil do žádné ‚party‘. Někdy po roce 2000 mě s panem Pitrem seznámil jeho blízký přítel Jan Dobrovský a Petr Pudil a doporučovali mi využít jeho služeb. Já jsem však nikdy s podobnými strukturami spolupracovat nechtěl, takže jsem jejich návrhy odmítl. Myslím si, že se pan Pitr snaží zneviditelnit, co je zřejmé mnoha lidem, kteří v minulosti jeho služeb využívali. Podle mých informací od některých právníků a od lidí kolem Jana Dobrovského a Petra Pudila je pan Pitr stále velmi aktivní i v současnosti a stále ‚tká svoje sítě‘,“ soudí Koláček.

Tomáš Pitr (43)

Pitr byl po revoluci jedním z nejdravějších podnikatelů a rychle se dostal do nejvyšších pater. Podnikal v potravinářském průmyslu, energetice a realitách.

V roce 2006 byl odsouzen na 8,5 roku vězení za daňové delikty spáchané v roce 1994. Trest byl snížen na čtyři roky a pětiletý zákaz působení ve statutárních orgánech firem.

V roce 2007 utekl do zahraničí. Tři roky se skrýval ve Švýcarsku, kde ho zadržela policie. Do Česka se dostal v dubnu 2012.

V roce 2009 pražský městský soud řešil obchody s akciemi firem Setuza a Milo Surovárny v roce 2000. Na začátku roku 2010 byl odsouzen na šest let. V roce 2012 byl trest zmírněn na tříletý. Na konci roku byl podmíněně propuštěn.

Dnes poskytuje zejména poradenství.

  • Co dělal Tomáš Pitr v roce 1989?
  • Jaké vztahy ho pojily se zavražděným „kmotrem“ Františkem Mrázkem?
  • Jak dobrodružný byl jeho útěk před spravedlností v roce 2007
  • Cítí se vinen?

Odpovědi přináší rozsáhlý rozhovor v sobotním vydání Lidových novin.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...