Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Miliardy nových eur ještě zdraží elektroniku a IT zboží, tvrdí ekonom

USA

  6:15
PRAHA - V březnu poprvé přiteče do Evropy 60 miliard nových eur. A pak každý měsíc znovu a znovu. Evropská centrální banka by ráda tímto krokem rozhýbala dýchavičnou eurozónu. Jaký vliv to bude mít na Česko? Podle ekonoma Jana Bureše může třeba elektronika dál zdražovat.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. foto: ČSOB

Desítky miliard nových eur, které centrální bankéři utratí za dluhopisy, se českého trhu nedotknou přímo. „Dopadají na něj ale nepřímé efekty, které nemusí být úplně malé,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Lidovky.cz: Co tedy Češi pocítí?

Už oznámení o tisku nových eur vedlo k tomu, že euro začalo na globální scéně hodně ztrácet. A protože koruna je na euro primárně navázána, tak se ztráty na začátku roku projevují i v jejím vztahu vůči řadě světových měn. Proto mohou české domácnosti tento efekt pociťovat.

Lidovky.cz: Napadají vás konkrétní příklady?

Bude pro nás dražší zboží ze Spojených států nebo ze zemí na americký trh navázaných. Dražší bude i zboží dovážené z asijských ekonomik, i když ne tak výrazně. Přesto zůstane inflace v Česku velice nízká. Velkou část obchodů totiž uskutečňujeme v rámci eurozóny a vůči společné evropské měně se koruna výrazně nepohybuje. Slabší kurs koruny se navíc trefuje do období, v němž zlevňuje zboží pro spotřebitele důležitých komodit – tedy hlavně pohonné hmoty. To je dané propadem cen ropy na světových trzích. Také potraviny stále zlevňují. To jsou věci, které budou dopady tisku eur více než kompenzovat.

Lidovky.cz: Ceny elektroniky a dalšího dovážené zboží by měly nyní stoupat kvůli slabé koruně. Je možné, že tyto věci budou po uvolnění dalších eur ještě dražší?

Koruna vs. euro.

Elektronika vlivem silného dolaru ještě zdražovat může. Ale jde o velice konkurenční prostředí a není tu velký prostor zvyšovat koncové ceny. Značná část produkce navíc pochází přímo z Evropy. Ty přesahy nebudou tak výrazné, jako je pohyb kursu. Podle zpráv, které máme, může přijít ještě výrazné zdražování u IT komponentů. V ostatních oblastech to tak znatelné být nemusí.

Lidovky.cz: Co ceny potravin? Do zemí EU je exportujeme, stejně tak odtud i dovážíme.

Zásadně je to neovlivní. Evropa u velké části potravin nemusí využívat dovoz, jen u máločeho není potravinově soběstačná. Důležitější jsou v tomto ohledu sezónní faktory, jak vyjde úroda. Loni také sehrály roli sankce proti Rusku, které výrazně zlevnily vybrané potraviny, protože jich byl na trhu nadbytek. Tento faktor letos pravděpodobně vyprchá.

Lidovky.cz: Co tedy podle vás bude nejvýraznějším efektem vypuštění nových peněz do oběhu?

Těžko říct, co se s novými penězi bude dít. Že by banky více poskytovaly úvěry, to asi není na pořadu dne. Situace může zvýhodnit silné exportéry, to znamená třeba Německo. Pomoci to může Španělsku či Irsku, obě země vyvážejí hodně do Ameriky, vůči níž euro oslabilo nejvíce. My ten efekt tisku eur můžeme pocítit zprostředkovaně. Vést se může lépe českým firmám, které obchodují s Německem. Teoreticky to může mít přesah do jejich chování vůči zaměstnancům, ale jsem relativně skeptický - že by to přispělo k výraznějšímu nabírání zaměstnanců nebo zvyšování mezd. To by bylo příliš ambiciózní očekávat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Můžou být podle vás Češi se současným stavem spokojení? Zdražit jim sice může elektronika, ale jak jste zmínil, mají relativně levné potraviny, benzin...

Ani letos neočekávám masivní přírůstky pracovních míst. Je určitě lépe než v letech 2010 až 2013, kdy jsme měli hluboké propady domácí poptávky. Situace je stabilizovaná, z velké části díky tomu, že stát přestal spořit, jeho rozpočtová politika je o něco expanzivnější. Ale není to tak, že by si zaměstnanci mohli oddychnout a že by lehce sháněla pracovní místa. V odvětví jako je těžba, telekomunikace, bankovnictví či média je situace dál napjatá z hlediska tvorby nových pracovních míst, repektive úbytku stávajících. Nečekám ani nějaký dramatický rozjezd spotřeby domácností.

Lidovky.cz: Už na začátku roku padala koruna nejníž za poslední roky. Bude ještě dál slábnout?

Myslím si, že trhy v Evropě už ví, co od Evropské centrální banky čekat a máloco je překvapí. Koruna se zklidnila díky komentářům českých centrálních bankéřů. Jsou přesvědčení, že akce ECB zabere a vrátí inflaci a růst v eurozóně do hry a že i z toho důvodu nebude muset ČNB reagovat na další oslabení koruny. Na frontě s eurem není pro oslabení koruny potenciál.

Ve vztahu koruny k ostatním měnám záleží na jejich kursu k euru. V eurozóně by se musela situace ještě zhoršit, třeba vlivem dění v Řecku. Pak by ECB musela tisknout eura ještě rychleji. Společná evropská měna by ještě více oslabila a česká koruna v závěsu by ztratila vůči všem dalším světovým měnám.

Autor: