Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Standard & Poor’s snížila rating Ruska do spekulativního pásma

Ekonomika

  19:37aktualizováno  19:51
MOSKVA/LONDÝN - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+. Znamená to, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské papíry prodat.
Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto).

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). foto: Reuters

Ruský rubl po zhoršení ratingu prohloubil pokles, k americkému dolaru tak ztrácel zhruba pět procent. Podle listu Financial Times se Rusko stalo první zemí ze skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), jejíž rating už není v investičním pásmu. Výhled ruského ratingu je navíc negativní, což signalizuje, že S&P by mohla v budoucnu přikročit k jeho dalšímu zhoršení.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

S&P dnes uvedla, že vyhlídky ruské ekonomiky se zhoršily. Dvě zbývající hlavní ratingové agentury Moody’s Investors Service a Fitch Ratings nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Ruska nejnižším investičním stupněm.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.

Autoři: ,