Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Minimální mzda? 8000 Kč, vláda neschválila zvýšení

Ekonomika

  20:41aktualizováno  21:30
PRAHA - Vláda neschválila zvýšení minimální mzdy, její současná výše 8000 Kč tak zůstane od ledna zachována. Po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Ve hře byly dva návrhy, a to zvýšení na 8400 či 8500 Kč. Podle Drábka by navrhované zvýšení odpovídalo možnostem české ekonomiky.

PSALI JSME:

"Respektuji argumenty vlády, že v současné ekonomické situaci si vláda nemůže dovolit rozhodnout o zvýšení minimální mzdy, když nevíme, jakým způsobem se bude ekonomika České republiky vyvíjet," řekl Drábek.

Životní minimum se zvýší:

Životní minimum bude od počátku příštího roku 3410 korun místo nynějších 3126 korun, rozhodla  večer vláda. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) s tím, že existenční minimum se z nynějších 2020 Kč zvýší na 2200 korun, tedy o devět procent. Vláda chce tímto krokem nejchudším občanům kompenzovat změny v dani z přidané hodnoty (DPH).

Sociální partneři vlády, tedy zaměstnavatelé a odbory, se k navýšení hrubé minimální mzdy nestaví jednotně. Zatímco největší odborová centrála v zemi, Českomoravská konfederace odborových svazů, požadovala v připomínkovém řízení zvýšení základní sazby minimální mzdy na 9200 Kč měsíčně, druhá největší centrála, Asociace samostatných odborů, byla pro zvýšení na 8500 korun.

Na straně zaměstnavatelů zvýšení odmítá například Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, protože by to podle ní komplikovalo ekonomické podmínky firem. Naproti tomu Hospodářská komora podpořila zvýšení na 8400 korun.

Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí se odměňování minimální mzdou týká zhruba dvou až tří procent, tedy 80 000 až 120 000 všech zaměstnanců v České republice.

Vláda zrušeila odměňování učitelů podle věku:

Učitelům se příští rok zvednou platy, vláda schválila nařízení, které mění jejich tarifní tabulky. Letos dostali učitelé 2,1 miliardy navíc, od ledna půjdou do tarifů čtyři miliardy.

Pedagogům by se tak měla zvýšit mzda o 500 až 1500 korun měsíčně. Současně nařízení zrušilo automatické odměňování učitelů podle věku, řekl novinářům ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Zdůraznil, že u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl takzvaný věkový automat zrušen už dříve.

Autoři: ,