Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ministerstvo financí plánuje zvýšit letošní schodek rozpočtu o desítky miliard korun

Ministryně financí Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová foto: ČTK

PRAHA - Ministerstvo financí počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu na letošní rok, který je naplánován na 40 miliard korun. Novelu zákona o státním rozpočtu představí ministerstvo v řádu dnů, informovala na twitteru ministryně Alena Schillerová (za ANO). Podle dostupných informací by měl schodek rozpočtu stoupnout o desítky miliard korun. Návrh bude dále počítat s úsporami a přesunutím peněz z fondů Evropské unie.
  16:11aktualizováno  16:44

Schodek chce Schillerová pokrýt běžnou emisní činností, tedy vydáním státních dluhopisů. „Je to nutné. Škody pro celou ekonomiku půjdou do desítek miliard. Jsou to prostředky, o které přijde stát na daních a které poskytne na transferech obyvatelstvu a půjčkách podnikatelům. Tyto desítky miliard pomohou zachovat vysokou zaměstnanost a jistotu příjmů, které výrazně usnadní rychlou obnovu fungování hospodářství ve druhé polovině roku,“ uvedla Schillerová. Podle ekonomů může letos schodek státního rozpočtu překonat 100 miliard korun.

Ministryně dále upozornila, že ekonomický vývoj je stále obtížně odhadnutelný, zcela určitě ovšem bude proti původním odhadům horší. „Česká ekonomika je silná, stav našich veřejných financí dobrý, bankovní sektor je mimořádně zdravý, rozpočty samospráv mají bezprecedentní rezervy a také zdravotní pojišťovny jsou na tom dobře. Máme polštář, díky kterému rány tuzemské ekonomice maximálně zmírníme,“ uvedla.

Podnikatelé v nouzi už si řekli o 5 miliard. Počet žádostí o státní půjčku raketové roste

V poslední únorové prognóze ministerstvo financí počítalo pro letošní rok s růstem ekonomiky o dvě procenta. V současnosti je ale podle ekonomů prakticky jistý pokles ekonomiky, který může v případě zastavení provozu průmyslových podniků činit i více než pět procent.

„Česká ekonomika je z rozpočtového hlediska velmi dobře připravena na rozpočtový boj s koronavirem a jeho ekonomickými důsledky. Patří mezi pětici zemí EU s nejnižším veřejným dluhem v poměru k hrubému domácího produktu. Zároveň mezinárodní investoři přičítají vládě ČR jen velmi malé riziko platební neschopnosti,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Dodal, že nižší pravděpodobnost platební neschopnosti než ČR už mají jen Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Spojené státy a Nový Zéland.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!