Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusnokův ministr provedl čistku v dozorčí radě Českých drah

Ekonomika

  14:04
PRAHA - Ministr dopravy Zdeněk Žák prosadil obměnu dozorčí rady ČD. Řídící výbor v novém složení na pátečním setkání vyměnil pět lidí v osmičlenné dozorčí radě Českých drah. Změny oznámilo ministerstvo dopravy. Podle odborů jde o nepochybný krok k odvolání generálního ředitele Petra Žaludy.

Do Břeclavi přijel Railjet, České dráhy jej poprvé představily cestujícím. foto: MAFRA – Jiří Salik Sláma

Ze členů rady, které ministr obměnit mohl, ponechal pouze poslance Josefa Smýkala (ČSSD).

ČTĚTE TAKÉ:

"Ten často hlasoval opozičně proti současnému vedení," uvedl předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) a člen dozorčí rady Jaroslav Pejša s tím, že Smýkal hlasoval například proti nákupů rychlovlaků Railjet, které vedení prosazuje, nebo se stavěl proti přijetí Romana Bočka, obviněného v kauze s přidělováním trafik ve státních firmách, do představenstva drah.

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák.

Dozorčí radu Českých drah opustil její předseda Libor Antoš a členové Michael Hrbata, Radim Jirout, David Karásek a Michael Nádvorník.

Nově byli do rady jmenováni děkan dopravní fakulty ČVUT Miroslav Svítek, ředitelka odboru kontroly a vnitřního auditu ministerstva dopravy Ivana Kubaštová a docent na katedře dopravy a logistiky VŠTE v Českých Budějovicích Zdeněk Žemlička.

I další nově příchozí František Žerava a Antonín Věchet a mají podle ministerstva zkušenosti z oblasti drážní dopravy. To za cíl změn označilo právě nahrazení politických nominantů v dozorčí radě osobami, kteří jsou odborníky pro oblast dopravy.

Mimořádné zasedání dozorčí rady, které má personální otázky na programu jednání, je svolané na 30. července. Pokud by nově příchozí do dozorčí rady hlasovali pro Žaludovo odvolání, nebudou potřebovat ani tři hlasy volených zástupců zaměstnanců, dodal Pejša.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...