23. července 2013 13:17, aktualizováno  15:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM nechce pravicovou koalici, o podpoře Rusnokovi bude jednat

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik před zámkem v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik před zámkem v Lánech. | foto: ČTK

LÁNY Komunističtí poslanci by mohli vládu Jiřího Rusnoka podpořit kvůli tomu, aby se nevrátila vláda pravice. Naznačil to dnes jejich předseda Pavel Kováčik, který se jako poslední ze zástupců sněmovních klubů setkal na lánském zámku s prezidentem Milošem Zemanem.

Rozhodnutí klubu padne ale až na začátku srpna, tedy jen krátce před tím, než bude Sněmovna o důvěře Rusnokově vládě hlasovat.

Vše proti pravicové vládě

"Začíná převládat takový ten přístup, že je třeba udělat vše pro to, aby se nevrátila dosavadní pravicová vláda," řekl Kováčik novinářům k náladě uvnitř strany. Zatím ale ještě podle něj nelze říci, že komunisté podpoří nebo nepodpoří Rusnokovu vládu. "Komunističtí poslanci budou mít názor jednotný poté, co proběhne jednání poslaneckého klubu. To jednání bude zhruba někdy 6. nebo 7. srpna," uvedl Kováčik a tím, že komunističtí poslanci budou pak hlasovat jednotně.

ČTĚTE TAKÉ:

Kováčik odsoudil názory některých poslanců, kteří uvažují o tom, že při hlasování o důvěře opustí sněmovní sál. Snížili by tak počet potřebných hlasů, který je potřeba pro vyslovení důvěry získat. To je pro KSČM podle Kováčika nepřípustné.

K možným překážkám pro podporu vlády, kterou nechal Zeman sestavit po pádu kabinetu Petra Nečase (ODS), Kováčik nicméně zopakoval: "Pro nás daleko větší překážkou je, že by se měla vrátit vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy to, co tady bylo dosud, a to, co pro téměř 90 procent občanů je nepřijatelné."

Důležitost předčasných voleb

O podpoře už s komunisty jednal před týdnem Rusnok, který poté řekl, že s KSČM sdílí třeba snahu o proinvestiční rozpočet. Šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že pro stranu bude klíčové, aby vláda souhlasila s předčasnými volbami, To, že byl do Lán povolán až jako poslední s předsedů poslaneckých klubů, vnímá Kováčik "jako vrchol toho jednání". Zeman se už v neděli sešel s představiteli Věcí veřejných a v pondělí se šéfy poslanců ČSSD, ODS a TOP 09 a STAN. ODS a TOP 09 trvají na tom, že úřednické vládě hlas nedají. VV a ČSSD budou o podpoře ještě diskutovat a také chtějí rozhodnout do 6. srpna.

Pokud Rusnokova vláda nezíská důvěru, chtěl by podle šéfů poslaneckých klubů ODS a TOP 09 prezident Zeman vidět aktuálních 101 podpisů poslanců, aby dal stranám možnost vládu sestavit. "Nestačily by mu ty podpisy z června, ale chtěl by podpisy aktuální," řekl serveru iDnes.cz Petr Gazdík.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!