Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Noví ministři o vládě? Konečně někdo rozhýbal tlusté kapry ze sněmovny

Česko

  6:00
Ministři nové vlády vidí sami sebe ve velmi pozitivním světle. "Třeba to pomůže rozhýbat ztučnělé politické kapry v zahnívajícím rybníce české politiky," myslí si ministr dopravy Jiří Žák, podle kterého začal prezident Zeman konečně dělat opravdovou politiku, která zde chyběla. Podobně mluví i další členové vlády.

ministr dopravy Zdeněk Žák. foto: MAFRA - Michal Šula

Server Lidovky.cz se ptal ministrů na to, jak vidí budoucnost úřednické vlády i na to, zda jim nevadí kritika ze strany poslanců, že byli na své posty účelově dosazeni prezidentem Zemanem. Zde jsou jejich odpovědi.

Marie Benešová na sjezdu ČSSD.

Marie Benešová (ministryně spravedlnosti)

Výroky, že jsme protlačení prezidentem mne neuráží. Svým způsobem spíš lichotí a zavazují. Věřím, že nakonec můžeme důvěru dostat, když budeme dělat rozumné kroky ve prospěch občanů, o což se každý z nás bude snažit.

Úřednická vláda podala na mimořádném zasedání demisi - ministr zahraničí Jan Kohout.

Jak Kohout (ministr zahraničních věcí)

Doufal jsem, že politici dospějí k názoru, že nejlepším řešením jsou předčasné volby. Opět a znovu zklamání jako u většiny občanů této země. Budoucnost věštit neumím, ale co vím, je, že bez ohledů co jednotliví politici říkají či komentují na účet této vlády, budeme řešit nahromaděné problémy v rezortech v souladu s našimi nezpochybnitelným ústavním pověřením a slibem.

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák.

Zdeněk Žák (ministr dopravy)

Budoucnost úřednické vlády mě naprosto netrápí. Mám zcela jasno v krocích, které je třeba v dopravě udělat, a kdykoliv jsem připraven skládat účty a úřad předat. A, upřímně řečeno, k tomu, co jsem slíbil, tedy nastartovat na dopravě procesy návratu k normálnosti, úspornosti a evropské civilizovanosti, politický mandát netřeba. Dění ve sněmovně je tak nepředvídatelné a názory nekonzistentní, že se nedá vyloučit vůbec nic, tedy ani získání důvěry. Narážky politiků mě neuráží. Měřeno měřítky civilizovaných demokracií - zde totiž žádné politiky nemáme a od těch, co se za ně vydávají, mě neuráží vůbec nic. Naopak jsem rád, že po letech, kdy se česká politika smrskla na to získat (koupit) jeden dva hlasy k získání 101 hlasů, je občerstvující, že tady zas někdo začal dělat opravdovou politiku. Třeba to pomůže rozhýbat ztučnělé politické kapry v zahnívajícím rybníce české politiky. A pokud budou pozření mladými štikami, které se snad již rodí, nebude jich žádná škoda. A nezlobte se na mě, krizi nevyvolal prezident.

Dalibor Štys

Dalibor Štys (ministr školství)

Věřím, že důvěru můžeme dostat. Kritické výroky jsou zřejmě součástí momentálně nastavené kultury komunikace. Nebývá měřeno všem stejnou mírou a včerejší hrdina je dnešní zlotřilec. Trocha zpětné vazby a širší využití dostupných pramenů by prospělo všem.

JIří Balvín

Jiří Balvín (ministr kultury)

Já věřím, že můžeme důvěru získat. My nejsme protlačení panem prezidentem, ale byli jsme osloveni panem premiérem Jiřím Rusnokem a následně jmenování panem prezidentem Milošem Zemanem. Předchozí vláda sama podala demisi, takže kroky pana prezidenta jsou zcela legitimní.

Ministr obrany Vlastimil Picek

Vlastimil Picek (ministr obrany)

Otázka důvěry bude věcí poslanců. Věřím, že jim jako vláda předložíme kvalitní program a oni budou hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Mediální ataky jsou součástí dnešní politiky, nejsou mi příjemné, já se snažím vnímat co nejméně a naplno se věnuji své práci.

Rektor ostavské vysoké školy Jiří Cienciala.

Jiří Cienciala (Ministr průmyslu a obchodu)

Já tuto otázku příliš neřeším, od začátku beru post ministra jako dočasnou funkci pro krizového manažera, který má za úkol dočasně řídit jeden z klíčových sektorů tak, aby nijak neutrpěl, ale naopak posiloval. Výroky politiků na naši vládu mě neuráží, ale samozřejmě mi podobné útoky vadí. My jsme přece pád vlády a celou tuto situaci nezpůsobili a na ministerstva se nijak netlačili, spíše naopak. Byl bych rád, kdyby nám politici i novináři dali klid na práci, které na ministerstvech rozhodně není málo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!