Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Mládek odvolal šéfa CzechInvestu. Ve funkci byl jen půl roku

Ekonomika

  9:50aktualizováno  14:02
PRAHA - Po poledni dorazí do sídla státní agentury CzechInvest ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Jeho mise má jasný cíl. Chce informovat zaměstnance úřadu, který do Česka láká zahraniční investory, o změnách ve vedení instituce.

CzechInvest foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ministr odvolal současného generálního ředitele Mariana Piechu a vedením agentury pověřil Ondřeje Votrubu, jejího současného ředitele divize investic. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdilo pět na sobě nezávislých zdrojů. Mládek však na dotazy, které se týkaly důvodu personální výměny, nereagoval.

„Mým cílem je udělat z agentury CzechInvest otevřenou proklientskou instituci, která především bude lákat do ČR nové investice představující tolik potřebná nová pracovní místa a příležitosti pro české dodavatele,“ uvedl Votruba. Prioritou je podle něj i čerpání ze strukturálních fondů.

Piecha v CzechInvestu dlouho nepobyl. Loni v srpnu ho do funkce jmenoval exministr průmyslu Jiří Cienciala. Nový ředitel Votruba má s vyhledáváním a zprostředkováním investic bohaté zkušenosti. V minulosti pracoval coby asistent generálního ředitele japonské vládní agentury na podporu obchodu a investic JETRO. V CzechInvestu pracuje osm let a vystřídal v instituci několik vedoucích pozic.

Důvod výměny není zcela jasný. Ministr Mládek však dle důvěryhodného zdroje serveru Lidovky.cz nebyl spokojen s tím, že do výběrové řízení, které vypsal ještě Ciencialův předchůdce Martin Kuba (ODS), se nepřihlásily žádné výrazné postavy se znalostí byznysu. Mládek proto přemýšlí o novém tendru na generálního ředitele.

Hledání šéfa jedné z klíčových institucí pro zahraniční investory vypuklo v létě 2012 po skandálu jejího bývalého ředitele Miroslava Křížka. Kvůli pochybným zakázkám dokonce v sídle agentury zasahovala protikorupční policie.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!