Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Mrtvá‘ místa v katastru. Zaniklé socialistické podniky mohou i dnes zkomplikovat život

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zaniklé státní instituce a podniky z dob reálného komunismu svým způsobem pořád žijí. V katastru nemovitostí totiž vlastní pozemky a tím blokují výstavbu a rozvoj obcí.

Bývalá textilka Tepna Náchod má už za sebou demolici, i přesto ale pořád vlastní pozemky. foto: MAFRA

„Když chce obec stavět nějakou infrastrukturu, dejme tomu cyklostezku, a uprostřed plánované cyklostezky vlastní pozemek zaniklá instituce, fakticky to stavbu zablokuje. Několikrát se už stalo, že stavba skončila na hranici tohoto pozemku a pokračovala zase až za ním,“ popsal pro Lidovky.cz Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Lucernafilm, národní podnik JAS či Svaz požární ochrany ČSSR – to jsou příklady již neexistujících socialistických subjektů, které by už neměly nic vlastnit.

Tudy nepojedete. U dálničních a železničních projektů nejsou vykoupené pozemky

„V roce 2015 jsme poprvé vlastními silami vypracovali unikátní analýzu státního nemovitého majetku. Z této analýzy vyplynulo, že z 1906 státních institucí zapsaných v katastru nemovitostí bylo 1381 neexistujících, nedohledaných, v­ konkurzu nebo v likvidaci. Na neexistující či nedohledané státní subjekty (celkem 9176) bylo přitom zapsáno přes 25,5 tisíce nemovitostí,“ upřesnila v pátek generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Podle Arajmu je prošetřování každé položky časově a odborně náročné. Je nutné prohledávat dokumenty v různých archivech či pozemkových knihách a prošetřování jedné položky často trvá i několik měsíců. Její úřad nicméně v čištění katastru značně pokročil. Počet nemovitostí zapsaných na nedohledatelné či zaniklé subjekty za necelé tři roky snížil o 55 procent. Počet neexistujících státních subjektů se za stejné období podařilo snížit o 41 procent.

K 1. lednu 2018 bylo v katastru nemovitostí vedeno celkem 1289 státních subjektů s více než 1,5 milionu nemovitostí; ve skutečnosti jich ale existovalo jen 469. Zbytek, celkem 820 institucí, bylo zaniklých, nedohledaných, v konkursu či v likvidaci; ty na sebe měly zapsáno 16 572 nemovitostí.

Závody Julia Fučíka či Ministerstvo veřejných prací

V katastru nemovitostí tak byl ještě nedávno zapsaný třeba majetek Elektrotechnických závodů Julia Fučíka, předválečného ministerstva veřejných prací, Federálního ministerstva národní obrany či Výzkumného ústavu výživy zvířat. Anebo zaniklá textilní továrna Tepna v Náchodě, s jejíž demolicí se začalo již před pěti lety.

Územní rozvoj obcí však nebrzdí jen socialistické fantomy, ale i­ pozemky neidentifikovatelných vlastníků. „Mnohdy je náš jediný údaj pouze jméno a stát, ve kterém dotyčný vlastník bydlí. Na pozemku se pak nemůže nic postavit a nevíme, od koho případně parcelu odkoupit,“ řekl Ležatka.

Ulevit by jim měl zákon, který stanovil desetiletou lhůtu, dokdy se musí nedohledatelný majitel přihlásit. „Do roku 2023 by měl tuto povinnost splnit. Od 31. 12. 2023 bude nepřihlášené nemovitosti vlastnit stát, konkrétně náš úřad,“ dodal mluvčí Ležatka.