Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na opalování není čas. Čech s 'vejtřaskou' na Haiti vrtá studny

Ekonomika

  7:00
BÝŠŤ - Z dovolené v Karibiku se lidé vracejí domů opálení a odpočatí. Přestože Filip Hlásný navštívil za posledních několik měsíců Haiti, které leží na souostroví Velké Antily, už třikrát, na slunění čas neměl. S humanitární organizací Fidcon tam totiž vrtal studny a řídil a opravoval nákladní automobil Praga V3S, která dobrovolníkům sloužila jako zásobovací vůz.

Filip Hlásný vrtá na Haity studny. foto: praga-haiti.cz

Vrtaři pracovali na severozápadě Haiti, kde je velké sucho a teplo, denní teploty se tam pohybují okolo 40 stupňů Celsia. Chodit v těchto podmínkách nalehko se nevyplácí, ideální jsou dlouhé rukávy a kalhoty.

"Z Haiti se vracím bílý jako sejra, všichni se tomu diví," řekl devětadvacetiletý živnostník z Býště na Pardubicku. "Tam není vedro, tam je ukrutné vedro. Vrtali jsme celé dny, slunce nad hlavou. Stavěli jsme si stan, abychom se mohli na chvíli schovat. Oblečení chrání před sluncem a trochu pomáhá před teplem. Důležité je mít hodně vody," řekl Hlásný.

Oblast, kde Fidcon vrtá studny.

Oblast, kde Fidcon vrtá studny.

Vyvrtat studnu hlubokou 60 až 80 metrů trvá den, ale i týden. Podloží je narušené a tvoří se v něm pukliny, což práci ztěžuje. Studna se pak musí ještě vyzdít a osadit pumpou. Staví se na rozcestích větších cest a ve středu vesnic. Na haitském venkově totiž chodí lidé běžně i více než sedm kilometrů denně pro pitnou vodu.

"V jednom potoce se lidé myjí, perou prádlo, kousek dál se tam koupou zvířata. Nemoci se pak šíří rychle. Infrastruktura je v této části Haiti špatná. Pro naftu jsme jezdili do města po špatných cestách 80 kilometrů, což nám zabralo pět hodin tam a pět hodin zpátky. Když jsme potřebovali plastové trubky, zase to byla záležitost na celý den," řekl Hlásný.

Haiti je politicky nestabilní stát a je nejchudší zemí západní polokoule. V posledních letech jej také pronásledují přírodní katastrofy. Mladík z Pardubicka se podílel na stavbě 13 studní.

ČTĚTE TAKÉ:

Sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí, s kterým tam jel, už na Haiti postavilo 27 studní a další plánuje. Sdružení je staví ze sponzorských darů a na jednu studnu potřebuje 130 tisíc korun.

"Potřebovali někoho, kdo rozumí náklaďáku, a později jsem tam začal vrtat i studny. Jsem vyučený elektrikář, dělám autodopravu a zemní práce, takže jsem se jim hodil," dodal Hlásný.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat