Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na opalování není čas. Čech s 'vejtřaskou' na Haiti vrtá studny

Ekonomika

  7:00
BÝŠŤ - Z dovolené v Karibiku se lidé vracejí domů opálení a odpočatí. Přestože Filip Hlásný navštívil za posledních několik měsíců Haiti, které leží na souostroví Velké Antily, už třikrát, na slunění čas neměl. S humanitární organizací Fidcon tam totiž vrtal studny a řídil a opravoval nákladní automobil Praga V3S, která dobrovolníkům sloužila jako zásobovací vůz.

Filip Hlásný vrtá na Haity studny. foto: praga-haiti.cz

Vrtaři pracovali na severozápadě Haiti, kde je velké sucho a teplo, denní teploty se tam pohybují okolo 40 stupňů Celsia. Chodit v těchto podmínkách nalehko se nevyplácí, ideální jsou dlouhé rukávy a kalhoty.

"Z Haiti se vracím bílý jako sejra, všichni se tomu diví," řekl devětadvacetiletý živnostník z Býště na Pardubicku. "Tam není vedro, tam je ukrutné vedro. Vrtali jsme celé dny, slunce nad hlavou. Stavěli jsme si stan, abychom se mohli na chvíli schovat. Oblečení chrání před sluncem a trochu pomáhá před teplem. Důležité je mít hodně vody," řekl Hlásný.

Oblast, kde Fidcon vrtá studny.

Oblast, kde Fidcon vrtá studny.

Vyvrtat studnu hlubokou 60 až 80 metrů trvá den, ale i týden. Podloží je narušené a tvoří se v něm pukliny, což práci ztěžuje. Studna se pak musí ještě vyzdít a osadit pumpou. Staví se na rozcestích větších cest a ve středu vesnic. Na haitském venkově totiž chodí lidé běžně i více než sedm kilometrů denně pro pitnou vodu.

"V jednom potoce se lidé myjí, perou prádlo, kousek dál se tam koupou zvířata. Nemoci se pak šíří rychle. Infrastruktura je v této části Haiti špatná. Pro naftu jsme jezdili do města po špatných cestách 80 kilometrů, což nám zabralo pět hodin tam a pět hodin zpátky. Když jsme potřebovali plastové trubky, zase to byla záležitost na celý den," řekl Hlásný.

Haiti je politicky nestabilní stát a je nejchudší zemí západní polokoule. V posledních letech jej také pronásledují přírodní katastrofy. Mladík z Pardubicka se podílel na stavbě 13 studní.

ČTĚTE TAKÉ:

Sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí, s kterým tam jel, už na Haiti postavilo 27 studní a další plánuje. Sdružení je staví ze sponzorských darů a na jednu studnu potřebuje 130 tisíc korun.

"Potřebovali někoho, kdo rozumí náklaďáku, a později jsem tam začal vrtat i studny. Jsem vyučený elektrikář, dělám autodopravu a zemní práce, takže jsem se jim hodil," dodal Hlásný.

Autoři: ,