Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Právo

Na platy si sahat nenecháme, ozvali se soudci i státní zástupci

Justiční areál v Brně foto: Lidové noviny

PRAHA - Soudci ani státní zástupci nesouhlasí, aby jim vláda při případném hledání úspor ve veřejné správě snížila platy. Reagují tak na kuloární informace, jež zmínila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO): „Zákulisní úvahy tam jsou, ale pan premiér zatím nepřipustil, aby se na platy státních zástupců a soudců sáhlo.“
  11:00

Platy soudců mohou být zmraženy, ale nesmějí klesnout rozhodl Ústavní soud

„Naše platy jsou navázány na růst, ale i případný pokles platů v nepodnikatelském sektoru. Současné platy veřejných žalobců považujeme za adekvátní vysokým osobním a odborným nárokům, které tato profese obnáší. Pro jejich snižování nevidíme důvod,“ řekl LN mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

„Podmínky, které je v právním státě nutno ve vztahu k platům soudců dodržet, jsou podrobně popsány v několika nálezech Ústavního soudu,“ sdělila LN prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová s tím, že na kuloární informace blíže reagovat nechce. Z rozhodovací praxe Ústavního soudu vyplývá, že snižování soudcovských platů je zásahem do soudcovské nezávislosti. Nezávislost tohoto povolání je dána několika atributy a platy jsou podle Ústavního soudu jedním z nich.

To, že úvahy o snižování platů soudců a státních zástupců zaznívají, naznačila koncem května ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „V kuloárech běží, komu všemu by se dalo na platy sáhnout. Protože republika dostane samozřejmě zabrat. Zákulisní úvahy tam jsou, ale pan premiér zatím nepřipustil, aby se na platy státních zástupců a soudců sáhlo. Ale otázka bude nastolena, jakmile se sáhne na ty druhé,“ řekla Benešová v rozhovoru pro zpravodajský web Česká justice.

Ministryně spravedlnosti tím narážela na záměr své vládní kolegyně Jany Maláčové (ČSSD) navázat platovou základnu poslanců, senátorů a ministrů na pětinásobek minimální mzdy. Změnu v platech politiků Maláčová odůvodňuje tím, že politici musí lidem ukázat, že se bude šetřit. A že s tím mají začít u sebe. Konkrétní zákonnou úpravu však zatím do legislativního procesu nepředložila.

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...