Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platy soudců mohou být zmraženy, ale nesmějí klesnout rozhodl Ústavní soud

Česko

  8:56aktualizováno  10:05
BRNO - Zmrazení platů soudců v letech 2008 až 2010 není protiústavní. Návrh směřující proti zmrazení platů dnes zamítl Ústavní soud. Návrh podal Městský soud Brno, podle kterého je zmrazení platů nepřípustný zásah do soudcovské nezávislosti. Důležitým atributem nezávislosti je podle Městského soudu i právo na materiální zajištění.

Ústavní soud foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Podle ústavního soudce zpravodaje Miloslava Výborného je podstatné, že se skutečné příjmy soudců nesnížily. "Opatření nemělo charakter ani dočasného, ani trvalého snížení hmotného zabezpečení soudce," uvedl Výborný. Soudcům pomohla zvýšit čisté příjmy například daňová reforma. Proto zmrazení nelze hodnotit jako protiústavní. Výborný ale naznačil, že případné cílené snížení platů nebo odnětí některé složky platu bez další náhrady by nejspíš protiústavní bylo.

Zastavení růstu platů je součástí zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, jímž chtěla vláda Mirka Topolánka zastavit zadlužování země. Týká se soudců okresních, krajských a vrchních soudů a také členů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. V řízení před Městským soudem se jeden z jeho soudců domáhal zaplacení částky 3900 korun, což jsou peníze, o které přišel kvůli zmrazení platů jen za leden 2008. Městský soud řízení přerušil a předložil Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů.

Zmrazení soudcovských příjmů platí do konce letošního roku. Pro výpočet platu se do té doby používá platová základna aktuální k 31. prosinci 2007.

Za normálních okolností činí platová základna trojnásobek průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře za předminulý kalendářní rok. Na konci roku 2007 to bylo 56 847 korun.

Ústavní soudci současně varovali před situací, kdy by platy soudců reálně klesly. V takovém případě by pravděpodobně vůči změně tak tolerantní nebyli. Více však nechtěli snižování komentovat, protože budou řešit i případy, kdy se platy soudců v rámci protikrizových opatření snížily.

I přes zmrazení se příjmy soudců v roce 2008 zvýšily
Z tabulek, které předložilo ministerstvo spravedlnosti, vyplývá, že skutečné příjmy soudců se v roce 2008 i přes zmrazení mírně zvýšily. Městský soud ale oponoval, že příčinou zvýšení byly změny v daňové oblasti, a proto se týkalo jen čisté mzdy.

Ústavní soud se již v několika starších sporech o mzdy postavil na stranu soudců, a to především když šlo o 13. a 14. platy. Zásah do finančního zabezpečení soudců musí být podle starších nálezů odůvodněn výjimečnými okolnostmi, například tíživou ekonomickou situací státu, a nesmí být výrazem svévole.

Na druhou stranu v roce 2007 Ústavní soud zamítl návrh směřující proti zmrazení růstu soudcovských platů v letech 2003 a 2004. Zmrazení bylo odůvodněno hospodářskými obtížemi po povodních. Ústavní soudci tehdy naznačili, že soudci nemají nezpochybnitelné právo na pravidelný růst mezd.

Na podnět Městského soudu v Brně se Ústavní soud zabývá také dalším snížením soudcovských příjmů, které platí od začátku letošního roku. Změna zákona přinesla čtyřprocentní snížení platů. Městskému soudu v tomto případě vadí to, že Poslanecká sněmovna projednávala změnu ve stavu legislativní nouze. Zrychlenou proceduru by přitom poslanci měli užívat jen v případě hrozby značných hospodářských škod.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat