Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Digitální prodej? Víc nás trápí pirátství, říká prodejce videoher

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Trh s videohrami v Česku má obrat několik miliard. Kamenné obchody však musí bojovat s konkurencí v podobě online obchodů. „Digitální distribuce je trend. Ale dokud digitální verze budou stát stejně, nebo často i více než krabicové, tak to nebude v Česku masivně využíváno,“ tvrdí manažer kamenného herního obchodu Xzone Martin Schovanec.

Dítě v obchodě s videohrami. foto: Shutterstock

Tržby z prodeje videoher v Česku rostou. Podle údajů Asociace herního průmyslu se celkový obrat z prodeje videoher a herních konzolí loni v tuzemsku a na Slovensku zvýšil o 6,4 procenta na 2,59 miliardy korun (více ZDE). Kamenné obchody mají ale konkurenci v podobě digitálních distribucí, které jsou mezi hráči stále populárnější.

Prodejci jsou ale zatím v klidu. Větším problémem je podle Schovance rozšířené softwarové pirátství. "Nechci říci, že bojujeme nějak proti digitálnímu prodeji, spíše bojujeme proti pirátství. Když už si hráč stáhne nějakou hru, tak je většinou kradená. Podle mnoha odhadů se v Česku pirátí 95 procent her," tvrdí Schovanec. "S tím se snažíme bojovat roky a nabízet zákazníkům vždy něco navíc. Třeba dárky, které nedostanou ani piráti, ani majitelé digitální kopie hry," vysvětluje.

ČTĚTE TAKÉ:´

U hráče, který se rozhoduje mezi pořízením digitální kopie, nebo krabicové verze, může rozhodnout cena. Ta je zatím u většiny digitálních distributorů vyšší. Například na digitální distribuci Steam stojí očekávaná hra Zaklínač 3 49,99 eur (v přepočtu cca 1370 korun), v tuzemských kamenných obchodech se ale kopie dá pořídit kolem tisícikoruny.

Digitální distributoři však mají silnou zbraň, jak oslovit potencionální zákazníky. Steam například často pořádá masivní slevové akce, ve kterých může cena hry klesnout i o 90 procent. Rázem je tak nabídka mnohem výhodnější, než u místních prodejců.

Herní konzole jsou v kurzu

Prodej krabicových videoher táhnou převážně herní konzole. Minulý rok přišla na trh nová generace dlouho očekávané konzole Sony PlayStation s pořadovým číslem 4. V září pak na Český trh vstoupí i Xbox One od Microsoftu.

"Digitální prodej ještě zásadně nezasáhl konzole, ale tam se to poslední roky mění a záleží vždy na přístupu Sony a Microsoftu k dané problematice. Dokud budou potřebovat po prodejcích, aby jim prodávali jejich konzole, tak si nebudou úplně podřezávat pod sebou větev tím, že by zvýhodnili nějak digitální prodej a prodejce her by tím odstavili," spekuluje Schovanec.

Hráči jsou konzervativní. "Trh s krabicovými hrami v Česku v posledních letech roste, ale velký podíl na tom mají stále populárnější konzolové hry. Digitální distribuce bude trh s hrami ještě více akcelerovat. Z našich prodejních statistik vyplývá jednoznačný, dlouhodobý trend útlumu prodeje krabicových verzí produktů s instalačními médii. Naopak narůstá zájem o prodej elektronických produktů. V případě her se však nákupní chování spotřebitelů nezmění tak rychle," řekla mluvčí obchodu Alza.cz Šárka Jakoubková.

Autor: