Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nečas: Volný trh je tím pravým testem evropanství

Ekonomika

  15:35
PRAHA - Další fáze evropské integrace se nemůže uskutečnit bez dokončení volného trhu v EU a jeho dokončení je pravým testem evropanství. Na dnešní konferenci k prosazování českých hospodářských zájmů v Evropské unii to uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

Premiér Petr Nečas na summitu EU. foto: ČTK

Nutné je především podle něj liberalizovat trh se službami, který se ze dvou třetin uskutečňuje mimo jednotný trh EU. Reformovat se podle něj bude muset zemědělská politika EU.

"Další fáze integrace nemohou být bez dokončeného volného trhu. EU může fungovat bez monetární unie na celém území, ale bez dokončeného jednotného trhu fungovat nemůže. Tlak na dokončení a samotné dokončení jednotného trhu je pravý test evropanství," uvedl premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Prosazování skutečně jednotného volného trhu s volným pohybem pracovních sil, kapitálu, zboží i služeb, je přitom podle premiéra základem evropské integrace a unie.

Nečas zároveň podotkl, že dokončení volného vnitřního trhu EU je zatím v nedohlednu, přičemž měl být podle plánů hotov již na počátku 90. let.

"Dobré by bylo, kdyby se podařilo současné návrhy k liberalizaci trhu a také plnou implementaci směrnice o službách dokončit ještě v tomto funkčním období komise a Evropského parlamentu, tedy do roku 2014," uvedl. Směrnice o službách byla definitivně schválena Radou Evropské unie v prosinci 2006.

V případě zemědělské politiky je v rámci EU podle premiéra neudržitelné, aby do sektoru o objemu pěti procent HDP Evropské unie, putovalo 40 procent všech peněz z evropského rozpočtu.

"Podíl 40 procent není ekonomicky zdravý a ukazuje to, že něco není v pořádku. Zemědělská politika bude muset projít reformou," uvedl premiér. Tímto přístupem podle Nečase EU opomíjí snahu o zvýšení konkurenceschopnosti, jež spočívá v důrazu na vzdělání a inovace.

Přístup vlády k podpoře českých podniků kritizoval prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něj má ČR v Bruselu málo expertů. "Je jich tam tucet a jejich počet nás znevýhodňuje," uvedl. Dále vyčetl politické reprezentaci, že nedostatečně v Bruselu lobbuje za české zájmy a je nejednotná. "Pokud chceme dosáhnout úspěchu, musíme také vystupovat jednotně a být dlouhodobě čitelní vůči partnerům," dodal.

Autoři: ,