Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejvíce aut v Evropě vyrábí Slovinci. Češi vedou nad Slováky

Ekonomika

  16:24aktualizováno  14. března 17:53
PRAHA/BRATISLAVA - Největším výrobcem automobilů v přepočtu na jednoho obyvatele se v loňském roce v Evropské unii stalo Slovinsko. Druhé místo obsadila Česká republika, za kterou následovalo Slovensko. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA). První místo na pomyslném žebříčku v minulosti drželo Slovensko, jeho výroba automobilů však v loňském roce klesla téměř o pětinu na 463.140 vozů.

Ilustrační foto foto: ČTK

Podle ACEA výroba ve Slovinsku stoupla o 7,5 procenta a v ČR o tři procenta, zatímco na Slovensku klesla téměř o pětinu. Za poklesem slovenské výroby stál především téměř poloviční propad produkce bratislavského závodu německé automobilky Volkswagen.

"V Bratislavě se vyrábí nejkvalitnější auta, ale v těžkých časech lidé ztratili zájem o luxus. Továrna se rovněž připravuje na výrobu nových modelů, což také ovlivnilo objem výroby," řekl prezident slovenského Sdružení automobilového průmyslu Jozef Uhrík.

Z výrobních linek závodu loni sjelo pouze necelých 106.000 vozů, nejméně od roku 1997. Volkswagen se na Slovensku soustředí na výrobu sportovně-užitkových vozidel Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne a Audi Q7. K těm se v příštím roce připojí rodinný model s označením Up!.

Největším výrobcem na Slovensku je Peugeot
Největším výrobcem aut na Slovensku se loni stal francouzský PSA Peugeot Citroën s produkcí 207.128 vozů. Závod jihokorejské automobilky Kia Motors u Žiliny vyrobil 150.015 vozů. Automobilky patří společně s elektrotechnickým průmyslem k tahounům slovenské ekonomiky.

Výroba motorových vozidel v Česku loni podle českého Sdružení
automobilového průmyslu vzrostla na rekordních 975.111 vozů. Největší část tvořily osobní vozy. Jejich produkce se zvýšila o 3,2 procenta na 970.410 vozů, což je nejvíce v historii.

V celé Evropě se výroba osobních automobilů v loňském roce podle údajů ACEA propadla o 13 procent na 13,4 milionu vozů, tedy na nejnižší úroveň za 14 let. Celková produkce motorových vozidel v Evropě loni klesla o 17 procent na 15,2 milionu. Jedničkou z hlediska celkového objemu produkce zůstalo Německo, ačkoli jeho výroba klesla o 14 procent.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...