Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Němci objevili další vejce s dioxinem. V Česku se jich bát nemusíme

Ekonomika

  10:31aktualizováno  18:57
UVNITŘ VYJÁDŘENÍ ODBORNÍKŮ - Na dalších dvou farmách na západě Německa odhalily kontroly jedovatý dioxin ve vejcích. Je to před Velikonocemi už třetí nález této nebezpečné rakovinotvorné látky v německých vejcích. Stejně jako v prvním případě nechaly úřady farmy zavřít a pátrají po původu kontaminace.
Vejce - ilustrační foto

Vejce - ilustrační foto foto: Reuters

Podle ministerstva pro ochranu spotřebitelů Severního Porýní-Vestfálska se tentokrát jedná o malochovatele z Duisburgu, kteří své produkty prodávali přímo zákazníkům. Jeden provoz se 120 nosnicemi dodával biovejce, druhý se 150 slepicemi běžná vejce.

PSALI JSME:

Jestli výskyt dioxinu v biovejcích velkochovatele ze západoněmeckého okresu Minden-Lübbecke nějak souvisí se středečním případem, se zatím nepodařilo prokázat.

Číslo šarže kontaminovaných vajec už je známé

V prvním případě testy odhalily až šestinásobné překročení povoleného množství PCB, jedovaté látky podobné dioxinu. Düsseldorfské ministerstvo už zveřejnilo číslo šarže zamořených vajec a vyzvalo spotřebitele k jejich zlikvidování. Současně ujistilo konzumenty, že jim ani při pozření většího množství těchto vajec nehrozí akutní nebezpečí.

Drůbežárna, z níž kontaminovaná biovejce pocházela, je dodávala převážně do německých supermarketů. Úřady předpokládají, že už se všechna prodala.

V Česku se zamořených vajec bát nemusíme

Do Česka kontaminovaná vejce nesměřovala. "Pokud jdou nějaká vejce z Německa k nám, tak pochází z Bavorska," potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Náš kontrolní systém je účinný, jsme s to nebezpečí zabránit. Od loňského jara musí příjemce hlásit příjem zásilky z jiné země EU na Krajské veterinární správě," dodal.

Zvýšené kontroly kvůli německému nálezu Státní veterinární správa neplánuje. "Před Velikonocemi probíhá každoroční mimořádná kontrola vajec, která ale s případem nesouvisí," podotkl Duben. 

V Německu vyvolaly zprávy o výskytu dioxinu ve vejcích v předvelikonoční době rozruch. Většina Němců má ještě v dobré paměti poslední dioxinový skandál z přelomu let 2010 a 2011, kdy se tato jedovatá látka objevila nejen ve vejcích, ale i ve vepřovém a drůbežím mase. Na vině tehdy bylo zamoření krmiva od jednoho výrobce krmných směsí.

Co jsou dioxiny

Dioxin je prudce jedovatá látka, která se uvolňuje z polychromovaných bifenylů (PB). To jsou chemické látky, které se používají jako změkčovadla do motorových olejů, do mazadel a také do průmyslových barev. Dioxin lze zlikvidovat jenom spalováním při vysokých teplotách nad 1000 stupňů.

Do vajec se dostanou buď z krmiva, případně z nátěrů konstrukcí, se kterými by se slepice dostaly do styku (mají zvyk všechno oklovávat a ozobávat). Před lety byl v Belgii nebo Holandsku skandál, kdy při výrobě krmných směsí pro zvířata přimíchávali právě motorový olej namísto živočišného tuku. Krmné směsi se tzv. tukují - mají pak lepší konzistenci, granulky se nerozpadávají atd.

Bezprostředně po požití potravy, která je kontaminovaná dioxiny se nestane nic. Ty se ale ukládají v tukových tkáních, ledvinách a játrech - orgánech, které mají detoxikační roli. Po nějakém čase hrozí jejich kolaps a ohrožení života. Dioxiny jsou nejnebezpečnější látky.

Ing. Jan Veleba, prezident české Agrární komory

Autoři: ,

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...