Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V německých biovejcích našli dioxin

Ekonomika

  14:04aktualizováno  17:33
Berlín - Na farmě v západním Německu kontrola odhalila v biovejcích nadlimitní množství jedovaté látky PCB, shodné s rakovinotvorným dioxinem, jehož výskyt v krmivu, vejcích a vepřovém mase otřásl německých zemědělstvím na počátku loňského roku. Česká Státní veterinární správa nemá informaci, že by vejce z uzavřené farmy směřovala do České republiky.

Jak se nebezpečná látka do biovajec dostala, se prošetřuje. Farma v Severním Porýní-Vestfálsku s 25 000 nosnicemi, která vejce dodávala hlavně do supermarketů, byla uzavřena.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dnešního oznámení zemského ministerstva pro ochranu spotřebitelů překročilo množství PCB ve vejcích až šestinásobně povolenou hranici.

Rozruch před Velikonocemi

Závadná vejce pocházela ze dvou z celkem čtyř hal západoněmeckého bioproducenta, kterého úřady blíže nespecifikovaly. Poslední dodávka byla ze 7. března s minimální trvanlivostí do 31. března.

Nový případ výskytu jedovaté látky ve vejcích vyvolal před blížícími se Velikonocemi v Německu rozruch. Ministerstvo v Düsseldorfu však ujistilo, že se pravděpodobně jedná o ojedinělý případ.

Nyní se zkoumá, jak se tato látka do biovajec dostala. Při posledním dioxinovém skandálu bylo na vině kontaminované krmivo. Testy krmení používaného postiženou farmou ale dopadly zatím negativně. Čeká se ještě na výsledek zkoušek staršího krmiva od jistého dolnosaského dodavatele, který by měl být znám do pátku.

Spotřebitelům nic nehrozí, ujistily úřady

Německé úřady ubezpečily, že spotřebitelům ani při konzumaci většího množství zamořených vajec nehrozí akutní nebezpečí. Poškození zdraví by podle nich mohla způsobit pouze častá a dlouhodobá konzumace kontaminovaných potravin.

Vystavení organismu velkému množství PCB může vyvolat poruchy imunitního systému, onemocnění kůže, dýchacího a trávicího systému, nebo i rakovinu.

Vejce z postižené farmy se do Česka nedováží

"Státní veterinární správa o tomto problému ví a situaci samozřejmě pečlivě sleduje. Od německých kolegů jsme obdrželi informaci, že by cokoli z dotyčné údajně ekologické farmy šlo do ČR," uvedl mluvčí české SVS Josef Duben.

Německé úřady prý zatím nevyhodnotily situaci jako nebezpečnou pro občany EU, a nevložily tudíž informaci do systému rychlého varování RASFF pro potraviny, který spojuje členské země Evropské unie s Evropskou komisí a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.

Němci ještě dnes zveřejní čísla šarží závadných vajec

Düsseldorfské ministerstvo pro ochranu spotřebitelů se chystá ještě dnes zveřejnit na internetu čísla šarží potenciálně závadných biovajec, aby je zákazníci mohli vrátit, pokud je ještě nesnědli. Úřad chce také zjistit, proč byl o nálezu nebezpečné látky ve vejcích informován až s dvoutýdenním zpožděním. Výsledky prvního pozitivního testu byly podle něj známy už v polovině března, zalarmován byl však až po druhé zkoušce.

Loňský dioxinový skandál

Dioxinový skandál vypukl v Německu na přelomu let 2010 a 2011. Úřady odhalily, že prasata a drůbež na jedné severoněmecké farmě dostávala krmivo kontaminované dioxiny. Německý výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například výrobě papíru.

Na trh dodal až 3000 tun dioxiny kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150 000 tun krmiva pro hospodářská zvířata. Asi 4,5 tuny potenciálně kontaminovaného vepřového se dostaly i do Česka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,