Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V Německu chybí zboží v regálech. Může být ještě hůř, varuje tamní list

Prodejna potravinového řetězce Rewe na německém ostrově Fehmarn (4. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

V sousedním Německu, kam mnozí Češi míří za nákupem levnějších potravin, si spotřebitelé stěžují na nedostatek některých výrobků v prodejnách potravin. Hlavní příčinou jsou vleklé spory mezi odboráři a tamními maloobchodními skupinami. Mnozí Němci soudí, že situace by se mohla zvlášť před Vánocemi ještě zhoršit. S fatálními důsledky jak pro zákazníky, tak i maloobchodníky.
  13:35

Obchodnice Dana Hoffmannová se dostává do existenčních potíží. Provozuje místní supermarket společnosti Rewe v Mestlinu, asi čtyřicet minut jízdy autem východně od Schwerinu v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Kvůli stávce ve skladech, která trvá již několik měsíců, jí nepřichází zboží. Čtvrtina jejích regálů je nyní prázdná.

„Mléko mi chybělo až do víkendu. Nemám sýry, uzeniny, ovoce ani mražené výrobky,“ komentuje současnou situaci. Nyní má až o pětinu nižší obrat než před rokem, i ona se musí vyrovnávat s rostoucími náklady. Proto již nemá otevřeno tak dlouho a snížila také počet zaměstnanců. „Situace je katastrofální,“ říká. Její obchod je malý, proto nemůže téměř žádné zboží dočasně skladovat a je tak zcela odkázána na pravidelné dodávky. Informaci přinesl německý list Handelsblatt.

S problémy se potýkají i další supermarkety po celé zemi. Postiženy jsou zejména malé a střední obchody. Nejvíce trpí celoplošné maloobchodní řetězce Edeka a Rewe, jejich diskontní dceřiné společnosti Netto a Penny a také Kaufland. V supermarketech mnohdy chybějí mnohé výrobky jako ovoce, zelenina, také například toaletní papír může být být v nadcházejících týdnech nedostatkovým zbožím.

Zákazníci nedostatek zboží zaznamenají spíše na západě země a v Bavorsku, v menší míře pak na východě. V těchto regionech totiž dochází k největším stávkám v centrálních skladech a dalších logistických místech.

Jsme dobře připraveni

Situace by se podle německého listu mohla do Vánoc ještě zhoršit. Odborářské kruhy plánují zintenzivnění stávek s cílem zvýšit tlak na zaměstnavatele. Ti se však brání. „Zásobování potravinami je i přes stávky zajištěno, podniky jsou dobře připraveny,“ říká Steven Haarke, vedoucí kolektivního vyjednávání Německého svazu maloobchodu (HDE).

Spory se táhnou již od jara nebo léta, odborový svaz Verdi požaduje až o 13 procent vyšší mzdy zaměstnancům v závislosti na oblasti kolektivního vyjednávání, nejméně však 400 eur měsíčně (9 600 Kč).

Po několika dílčích zlepšeních jsou zaměstnavatelé ochotni nabídnout zvýšení platů o deset procent v maloobchodě a o osm procent ve velkoobchodě, v obou případech chtějí vyplatit inflační příplatek. Ten však chtějí rozložit do dvou let. Verdi však požaduje lhůtu jednoho roku.

Stávka nepostihuje všechny stejně, nicméně někoho zasáhla tvrdě. „Zatímco v některých supermarketech dochází k masivnímu rušení prodejů, v jiných probíhá provoz normálně,“ říká jeden z obchodních zástupců. Na nedávno zveřejněném videu z léta ukazuje prodavačka z bavorské Edeky regály s výpadky cukru, krmiva pro domácí zvířata, hygienických potřeb, nápojů, kompostu do květináčů a příslušenství ke grilování.

Fotografie od zástupců odborů, které získal list Handelsblatt, rovněž dokumentují prázdné nebo poloprázdné regály v obchodech po celém Německu. Zákazník Rewe z Bochumi uvedl, že téměř úplně chyběly cukrovinky Haribo a prázdné byly i mnohé oddíly pro konzervy...

Řetězce vysvětlují

„Dochází k regionálním zpožděním dodávek jednotlivých položek našeho sortimentu,“ vysvětlil řetězec Kaufland. Podobné vysvětlení podala v tiskové zprávě i společnost Rewe. „Pokud jednotlivé výrobky nejsou regionálně dostupné, je to pouze dočasné,“ uvedla firma. „Téměř ve všech skupinách výrobků existuje velké množství alternativních výrobků,“ dodalo Rewe.

Také Společnost Edeka se k prázdným regálům v Německu vyjádřila. „Vynakládáme velké úsilí, abychom zmírnili důsledky stávek a nadále nabízeli zákazníkům obvyklé nákupní zkušenosti.“ Společnost Netto odpověděla na otázky listu Handelsblatt vyhýbavě, Penny neodpověděla vůbec.

Podle průzkumu Handelsblattu obchodníci nyní vyvěšují na svých obchodech cedule, aby zákazníky informovali o mezerách v regálech. V jedné z prodejen Rewe v Severním Porýní-Vestfálsku je umístěna cedule s nápisem: „V důsledku stávek bohužel může v současné době v sortimentu chybět zboží.“ Podobná upozornění se objevují i jinde.

Naproti tomu některých maloobchodních prodejců potravin se stávky zaměstnanců, a tedy i výpadky dodávek, téměř nedotýkají, například společností Lidl a Aldi. To lze vysvětlit tím, že odbory jsou zde méně silně organizovány.

Maloobchodníci s plným sortimentem, jako jsou Rewe a Edeka, v současné době ztrácejí podíl na trhu, protože spotřebitelé stále častěji nakupují v diskontech. Nedostatek zboží by mohl tento trend do budoucna ještě posílit, soudí list Handelsblatt.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...