Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němečtí starostové kritizují zpoplatnění silnic. Bojí se české odvety

Ekonomika

  10:43
BERLÍN - Starostové německých obcí při hranicích s Českou republikou kritizují návrh na zpoplatnění německých silnic, který v pondělí představil ministr dopravy Alexander Dobrindt. Podle nich by ministrův plán narušil obchodní i mezilidské kontakty v pohraničí. Obávají se také, že Česko v reakci na Dobrindtův návrh rovněž zpoplatní silnice nižších tříd.

Silnice v Německu (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Zavedení mýtného na okresních silnicích podle mě jde už příliš daleko," řekl deníku Frankenpost starosta obce Selb Ulrich Pötzsch. "Lidé, kteří po okresních silnicích přijíždějí z Česka do Selbu, musejí mít možnost dělat to nadále bez poplatků," doplnil představitel obce, která leží nedaleko západočeské Aše. Smysluplné by podle něj bylo jedině zpoplatnění německých dálnic.

ČTĚTE VÍCE:

Také starosta bavorského Weidenu Kurt Seggewiss vidí zpoplatnění všech německých silnic jako kontraproduktivní. Podle něj by se snadno mohlo stát, že Česká republika přistoupí k odvetnému opatření a rovněž zpoplatní silnice nižších tříd pro zahraniční řidiče.

Obavy z české reakce

"České dálnice jsou sice v dobrém stavu, ale když jedu po okresních silnicích, jako třeba do našeho partnerského města Mariánských Lázní, už je to horší. Takže Češi by od nás mohli také začít vyžadovat poplatek za užívání těchto silnic, aby zaplatili jejich opravy," řekl Seggewiss listu Frankenpost.

Starostové také kritizují systém silničních známek, který Dobrindt představil. Podle nich je nepřehledný, rozlišování ceny známky podle stáří vozu a objemu motoru považují za zbytečně komplikované.

Dobrindtův plán

Dobrindt v pondělí představil podrobnosti svého návrhu na zpoplatnění německých silnic pro osobní vozy, který by měl platit od roku 2016. Na rozdíl od původních plánů, které počítaly s poplatky za jízdu po dálnici, by se mělo zpoplatnění dotknout celé německé silniční sítě. Roční známka by průměrně stála 88 eur (zhruba 2400 Kč) a majitelům aut registrovaných v Německu by se o její cenu snížila daň z vlastnictví motorového vozidla. Pro zahraniční řidiče by měly být k dispozici i desetidenní a dvouměsíční známky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!