Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Nové bydlení pro Londýňany. Po olympiádě získají tři tisíce bytů

Ekonomika

  18:00
LONDÝN - Stratford byl donedávna zanedbanou oblastí s opuštěnými průmyslovými stavbami. Před letní olympiádou v Londýně tu ale vyrostla olympijská vesnice, která se po skončení her promění v novou obytnou čtvrť s třemi tisíci nových bytů.

Olympijská vesnice v londýnském Stratfordu foto: ČTK

Po olympiádě se ve Stratfordu také zlepší infrastruktura. Postaví se tam školy, obchody a zdravotní středisko, informovala ČT24.

ČTĚTE TAKÉ:

"Olympiáda tomuto místu hodně prospěla. Bylo zapotřebí hlavně investovat do celé infrastruktury," pochvaluje si Peter Murray, předseda New London Architecture.       

Oblast s potenciálem

Výstavba olympijské vesnice, která je velká jako 357 fotbalových stadionů, stála v přepočtu 43 miliard korun. "Chceme lákat nové investory a přesvědčit je, že tato oblast má velký potenciál. Je to také vhodné místo pro žití. Rozhodně nechce dopadnout stejně špatně jako Řecko po aténských hrách v roce 2004," řekl Murray ČT24.

Opuštěná olympijská vesnice - pozůstatek OH v Aténách

Opuštěná olympijská vesnice se nachází 20 kilometrů od Atén a je smutným  pozůstatkem her, které se tu konaly v roce 2004. Po skončení  olympidáy vzniklo bydlení pro deset tisíc lidí, nikdo tam teď ale nežije a lidé, kteří si byt koupili, toho litují. Nefunguje tam totiž škola ani lékař, obchody krátce po otevření zase zavřely a za prací se musí dojíždět.

Autor: