Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nové úseky D6 u Řevničova jsou od pondělí průjezdné, deset kilometrů urychluje dopravu

Radek Mátl, Andrej Babiš, Karel Havlíček a Klára Dostálová navštívili stavbu obchvatu D6 Nové Strašecí - Řevničov. foto: ČTK

Nové Strašecí (Rakovnicko) - Dva nové úseky D6 u Řevničova na Rakovnicku jsou od pondělí průjezdné, jde o obchvat Řevničova a úsek mezi Řevničovem a Novým Strašecím. Téměř deset kilometrů dlouhé nové úseky urychlují cestování mezi Prahou a Karlovými Vary a ulevují obcím od nadměrné dopravy. Auta na dálnici silničáři a policisté pustili po 10:00.
  18:16aktualizováno  19:51

Stavba v pondělí otevřených částí začala v roce 2017. Dohromady bude stát téměř dvě miliardy korun bez DPH. Část nákladů by měla pokrýt evropská dotace. Jednou z dominant je most přes rokli Krušovického potoka.

Nová dálnice uleví především Řevničovu, v příštím roce ještě nechá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) postavit kruhový objezd v místě, kde se kříží nynější silnice I/6 a nově vybudovaná část silnice I/16. Výrazně méně aut nyní projede také Krušovicemi.

Příští rok by měla začít stavba tří úseků D6 ve středních Čechách, u Lubence je jeden úsek hotový, stavba jednoho končí a další by měl být zahájen v roce 2022. Kromě toho ještě zbývají čtyři poslední úseky před Karlovými Vary. „Mohli bychom je začít v roce 2023,“ řekl v pondělí novinářům ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Na D6 až do Varů se má jezdit 130 km/h, původně byla v plánu užší dálnice s omezenou rychlostí

Podle aktuálních předpokladů ŘSD by D6 měla být kompletně dostavěná v roce 2026, podle pondělního Havlíčkova vyjádření by to mohlo být minimálně o rok dříve. Přispět by k tomu měl takzvaný zákon o liniových stavbách, který má napomoci urychlit výkup pozemků mimo jiné pro dopravní stavby.

Minulý týden ŘSD vypsalo tendr na stavbu dalšího úseku dálnice D6 u Krupé na Rakovnicku. Práce by měly začít v první polovině příštího roku. Ve středních Čechách nyní zbývá dostavět, kromě úseku u Krupé, ještě dva, u Hořesedel a Hořoviček. Všechny by měly být hotovy v roce 2024.

Podle ředitele ŘSD Radka Mátla kapacita silnice 1/6 dlouhodobě nestačí nejen z pohledu plynulosti dopravy, ale také bezpečnosti, proto ji postupně nahrazuje dálnice zařazená do mezinárodní sítě jako tah E48.

Autor: