Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Microsoft vyslyšel prosby, tlačítko Start se vrací. Přicházejí Windows 8.1

USA

  10:37
NEW YORK - Americký softwarový obr Microsoft v pátek uvede na trh novou verzi svého operačního systému Windows 8. Spolu s ní se vrátí i tlačítko "start", které uživatelé postrádali a jehož návrat si svými stížnostmi také vyžádali. Předběžnou verzi systému Windows 8.1 zpřístupnila firma uživatelům už koncem června.

Nová verze operačního systému Windows 8.1 vrací oblíbené tlačítko Start. foto: ČTK/AP

Systém Windows 8, který vstoupil na trh loni v říjnu, je odpovědí Microsoftu na měnící se návyky uživatelů a rostoucí popularitu tabletů. Systém klade důraz na ovládání pomocí dotykových obrazovek na úkor klávesnice a myši. To řadě spotřebitelů přineslo potíže s ovládáním, což by měla řešit právě verze Windows 8.1.

Pro uživatele systému Windows 8 půjde o bezplatnou aktualizaci, kterou si nainstalují prostřednictvím obchodu Windows Store. Tato aktualizace bude podle agentury AP ve Spojených státech dostupná již dnes. Prodej samotných kopií Windows 8.1 a počítačů vybavených tímto systémem začne již v pátek.

Ujíždějící vlak

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows stále využívá většina osobních počítačů. V poslední době ale firma zaostává za konkurenty jako je Apple nebo Google, kteří ji předstihli v orientaci na stále populárnější tablety a chytré telefony.

Jedním z cílů operačního systému Windows 8 bylo posílit konkurenceschopnost Microsoftu právě na rychle rostoucím trhu s tablety. V letošním prvním čtvrtletí však tvořily tablety se systémem Windows pouze necelá čtyři procenta trhu. Tomu dominují přístroje se systémem Android a tablety iPad od společnosti Apple.

Nový Surface a ovládnutí Nokie

Microsoft minulý měsíc představil novou generaci svého tabletu Surface. Na trzích ve Spojených státech a ve vybraných zemích se přístroje Surface 2 a Surface Pro 2 objeví v úterý. První generace tabletu Surface vstoupila na trh v loňském roce společně s operačním systémem Windows 8 jako první mobilní zařízení Microsoftu.

Americká softwarová společnost Microsoft představila novou generaci svého počítačového tabletu Surface 2.

Microsoft nyní vstupuje rovněž do výroby mobilních telefonů. Minulý měsíc oznámil, že za 5,44 miliardy eur (zhruba 140 miliard korun) koupí od finské společnosti Nokia její divizi mobilních telefonů.

Osobní počítače nyní čelí ostré konkurenci ze strany tabletů. Výzkumná společnost IDC nedávno předpověděla, že celosvětový odbyt počítačů letos kvůli rostoucímu zájmu spotřebitelů o různá mobilní zařízení klesne téměř o deset procent na 315,4 milionu přístrojů. Dodávky tabletů by se naopak měly o téměř 58 procent zvýšit a dosáhnout 227,4 milionu kusů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!