Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Microsoft vyslyšel prosby, tlačítko Start se vrací. Přicházejí Windows 8.1

Nová verze operačního systému Windows 8.1 vrací oblíbené tlačítko Start. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová verze operačního systému Windows 8.1 vrací oblíbené tlačítko Start. | foto: ČTK/AP

NEW YORK Americký softwarový obr Microsoft v pátek uvede na trh novou verzi svého operačního systému Windows 8. Spolu s ní se vrátí i tlačítko "start", které uživatelé postrádali a jehož návrat si svými stížnostmi také vyžádali. Předběžnou verzi systému Windows 8.1 zpřístupnila firma uživatelům už koncem června.

Systém Windows 8, který vstoupil na trh loni v říjnu, je odpovědí Microsoftu na měnící se návyky uživatelů a rostoucí popularitu tabletů. Systém klade důraz na ovládání pomocí dotykových obrazovek na úkor klávesnice a myši. To řadě spotřebitelů přineslo potíže s ovládáním, což by měla řešit právě verze Windows 8.1.

Pro uživatele systému Windows 8 půjde o bezplatnou aktualizaci, kterou si nainstalují prostřednictvím obchodu Windows Store. Tato aktualizace bude podle agentury AP ve Spojených státech dostupná již dnes. Prodej samotných kopií Windows 8.1 a počítačů vybavených tímto systémem začne již v pátek.

Ujíždějící vlak

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows stále využívá většina osobních počítačů. V poslední době ale firma zaostává za konkurenty jako je Apple nebo Google, kteří ji předstihli v orientaci na stále populárnější tablety a chytré telefony.

Jedním z cílů operačního systému Windows 8 bylo posílit konkurenceschopnost Microsoftu právě na rychle rostoucím trhu s tablety. V letošním prvním čtvrtletí však tvořily tablety se systémem Windows pouze necelá čtyři procenta trhu. Tomu dominují přístroje se systémem Android a tablety iPad od společnosti Apple.

Nový Surface a ovládnutí Nokie

Microsoft minulý měsíc představil novou generaci svého tabletu Surface. Na trzích ve Spojených státech a ve vybraných zemích se přístroje Surface 2 a Surface Pro 2 objeví v úterý. První generace tabletu Surface vstoupila na trh v loňském roce společně s operačním systémem Windows 8 jako první mobilní zařízení Microsoftu.

Americká softwarová společnost Microsoft představila novou generaci svého počítačového tabletu Surface 2.

Americká softwarová společnost Microsoft představila novou generaci svého počítačového tabletu Surface 2.

Microsoft nyní vstupuje rovněž do výroby mobilních telefonů. Minulý měsíc oznámil, že za 5,44 miliardy eur (zhruba 140 miliard korun) koupí od finské společnosti Nokia její divizi mobilních telefonů.

Osobní počítače nyní čelí ostré konkurenci ze strany tabletů. Výzkumná společnost IDC nedávno předpověděla, že celosvětový odbyt počítačů letos kvůli rostoucímu zájmu spotřebitelů o různá mobilní zařízení klesne téměř o deset procent na 315,4 milionu přístrojů. Dodávky tabletů by se naopak měly o téměř 58 procent zvýšit a dosáhnout 227,4 milionu kusů.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...