Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Hodnota firmy Nvidia překročila tři biliony dolarů. Je z ní už světová dvojka

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Tržní hodnota amerického výrobce čipů Nvidia poprvé překročila tři biliony dolarů, v přepočtu tedy zhruba 68 bilionů korun. Firma tak podle agentury Reuters předstihla americkou technologickou firmu Apple a stala se druhým nejhodnotnějším podnikem na světě. Jedničkou zůstává americký softwarový gigant Microsoft.
  10:37

Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI) a v poslední době těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii. Cena jejích akcií vzrostla o 5,2 procenta a uzavřela na rekordních 1224,40 dolaru. Tržní hodnota podniku tak činila 3,012 bilionu dolarů.

Tržní hodnota Applu je sice rovněž nad tříbilionovou hranicí, ale jen těsně – ve středu na konci obchodování to bylo 3,003 bilionu dolarů. Microsoft trh nyní oceňuje na 3,15 bilionu dolarů.

Společnost Nvidia minulý měsíc oznámila, že její čistý zisk se v prvním finančním čtvrtletí končícím v dubnu více než zesedminásobil na 14,88 miliardy dolarů z 2,04 miliardy dolarů před rokem. Akcie firmy od začátku letošního roku posílily o téměř 150 procent.

Nvidia měla vyšší tržní hodnotu než Apple naposledy v roce 2002, tedy pět let před tím, než Apple uvedl na trh své chytré telefony iPhone. Tržní hodnota obou podniků tehdy byla nižší než deset miliard dolarů, upozornila agentura Bloomberg.

Autoři: ,