Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Odchod od jádra se Němcům prodraží, zelená přirážka žene ceny nahoru

Ekonomika

  13:12
BERLÍN - Cena elektřiny v Německu příští rok stoupne až o 11 procent, což by bylo nejvíce za posledních deset. Na vině je další navýšení ekologické přirážky na rozvoj obnovitelných zdrojů na dosud rekordních 5,3 centu (1,3 Kč) za kilowatthodinu (kWh).

Německá kancléřka Angela Merkelová na obhlídce větrného parku Baltic 1. foto: Reuters

Politici i svazy na ochranu spotřebitelů považují tak razantní nárůst ceny proudu pro domácnosti za neúnosný. Ministr životního prostředí Peter Altmeier už slíbil radikální reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie.

Podle propočtů specializovaného portálu Verivox vzroste příští rok cena elektřiny pro odběratele nejméně o sedm procent, velmi pravděpodobně ale překročí hranici deseti procent. S minimálně desetiprocentním zdražením počítá i největší dodavatel elektřiny na východě Německa společnost enviaM.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zvýšení ceny o 11 procent by bylo největší za posledních deset let," upozornila expertka Verivoxu Dagmar Ginzelová. "Ceny proudu stoupají každý rok, normálně je to ale jen v jednotkách procent," připomněla. Běžná německá domácnost tak příští rok zaplatí za elektřinu zhruba o sto eur (2500 Kč) víc než letos.

Dvacet let garance cen

Důvodem je další navýšení "zelené přirážky", prostřednictvím níž jsou dotováni producenti proudu ze solárních, větrných, vodních či bioplynových elektráren. Ti mají zákonem garantovány výkupní ceny na 20 let dopředu, což se zejména kvůli masivně přibývajícím fotovoltaickým zařízením promítá do ceny proudu pro koncové zákazníky.

Podpora obnovitelných zdrojů žene ceny nahoru.

Tento příplatek letos činil 3,59 centu (90 haléřů) za kWh, v příštím roce podle předběžných údajů vzroste na 5,3 centu. Tříčlenná rodina při spotřebě 3500 kWh za rok tak na ekologické přirážce zaplatí včetně DPH zhruba 220 eur (5500 Kč), o 70 eur (1750 Kč) víc než letos. U velké rodiny se to může vyšplhat až na více než 400 eur (10 000 Kč).

Merkelová: Jestli chceme změnu, musíme zdražit

Oficiálně bude výše přirážky na příští rok oznámena v pondělí. Kancléřka Angela Merkelová ale už potvrdila, že nezůstane na současné hodnotě.

"Pokud chceme energetickou změnu, nejde to bez cenových úprav," prohlásila Merkelová v narážce na německý plán ústupu od využívání energie z jádra a její nahrazování fosilními a alternativními zdroji. Vyslovila se však pro "regulovaný a umírněný rozvoj obnovitelných energií".

ČTĚTE TAKÉ:

Spolkový svaz na ochranu spotřebitelů po vládě žádá, aby omezila četné výjimky z placení ekologické přirážky u podniků a zvážila snížení zdanění elektřiny. Podle koaličního partnera Merkelových konzervativců, liberální FDP, je nutné změnit zákon o podpoře obnovitelných zdrojů (EEG).

"Kdo chce dostat ceny proudu dlouhodobě pod kontrolu, musí se radikálně pustit do EEG," vzkázal předseda FDP a ministr hospodářství Philipp Rösler.

K tomu je ministr životního prostředí Altmeier připraven. Slíbil už "úplně nový zákon, který se postará o to, že energetickou změnu v Německu bude možné provést při rozumných cenách".

To samé žádají i běžní Němci. Podle dnes zveřejněného průzkumu jich sice 93 procent souhlasí s intenzivnějším rozvojem obnovitelných zdrojů energie, chystané zvednutí zelené přirážky ale více než polovina pokládá už za příliš vysoké.

Autoři: ,

Pronájem bytu 2+kk 62 m2
Pronájem bytu 2+kk 62 m2

U Borských kasáren, Plzeň - Jižní Předměstí
16 000 Kč/měsíc