Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

OECD radí: Zaveďte školné

I když české vysoké školy od roku 1989 prošly velkými změnami, moderními univerzitami srovnatelnými se zahraničními stále nejsou. V blízké době se tedy potřebují výrazně proměnit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Nedivící se

12. 12. 2006 6:41
Vůbec bych se nedivil ...

kdyby si je Matějů, který je vášnivým poropagátorem školného, objkednal.

Tvrdit, že zavedení školného pomůže chudým je demagogie asi takového rázu, jako když chtěli v Kocourkově odnaučit býka žrát a tak mu nedávali krmení. Málem se jim to podařilo, jenomže on jako naschvál chcípnul!

0 0
možnosti

Alice

12. 12. 2006 7:00
Re: Vůbec bych se nedivil ...

At uz se nedivis, tazes, radis ci smejes - predevsim by to chtelo si prinejmensim ten clanek opravdu precist a zamyslet se nad tim, co autor pise. Mozna, ze by take stalo za to, poohlednout se a poptat se kolem, jak skolne funguje v jinych zemich a jake zlo ci dobro tam napachalo. No a pak si posluz a vyslov svuj fundovany informovany nazor. Do te doby - nejlepe udelas, kdyz si nechas sve myslenky ve sve hlave. Opravdu neni zapotrebi vykrikovat do celeho sveta, jaky ses ignorant.  ;-D

0 0
možnosti

SUZUKI

6. 12. 2006 5:12
Mistři světa

Jak to tak čtu, tak ti američani a jejích školy nestojí za nic, jen mně zajímá, jak to že skoro všechny objevy, nobelové ceny, světové patenty mají tí blbí amici. Buďme rádi ža nás ZÁPAD přijal, koukejme, učme se, opisujme a zejména naší politici ať nic svého nevymejšlí, to co vymyslí nestojí za nic.

0 0
možnosti

Jindra

6. 12. 2006 7:39
Re: Mistři světa

Jasně, americké školy neznám. Naše ano - stojí úplně za ho/vno včetně učitelů.

0 0
možnosti

Al Capone

2. 12. 2006 9:39
exploitation of young people

0 0
možnosti

Al Capone

2. 12. 2006 9:39
exploitation of young people

Jsem jednoznacne proti skolnemu, ackoli nepochybuji ze jeho zavedeni je jen otazkou casu. 

George W. Bush ziskal MBA na nejlepsi univerzite sveta (Harvard, specifically Harvard Business School, soucasne skolne 39,600 US$ per annum, see Times Educational Supplement 2005 and 2006) a je skvelou ukazkou diskriminace americkeho systemu. Velice podobne je to zde v Australii - zahranicni studenti plati 40 - 60 tisic dolaru za diplomy jez - ackoli pravdepodobne ceneny v jejich zemich - nejsou zalozeny na skutecnych znalostech. Ve volnem case ucim vysokoskolske studenty matematiku (v Australii) a muzu rict ze je mi z toho smutno. Studenti se v 1. rocniku VS uci co my jsme v CR (mimochodem - kvalita vzdelani je v CR relativne dobra) probirali v prvnim a druhem rocniku (vyborneho) gymnazia. Ti co maji penize zde VS vzdy dokonci.

Z vysokych skol zde vychazi (domaci) studenti s dluhy (called HECS fee in Australia) a prestoze pucky na ne jsou pro domaci studenty bezurocne, vyznamne zatezuji mlade lidi.

Je to takto - transformace ekonomiky donutila mnoho lidi ze stredni generace zmenit zamestnani a dle prislovi - those who can, do, those who can't, teach - se z nich stali "ucitele". Tito lide pak neprimo vyuzivaji mladou generaci ktera veri ze jim diplomy pomohou k lepsimu zivotu. Kez by to tak bylo - nicmene to je v rukach 'volneho trhu' a tudiz celozivotni karieru jiz dnesnim mladym lidem ani VS diplom nezarucuje.

Skolne je velice, velive nespravedlve - nenechte se balamutit od zahranicnich "expertu".  Ja mam tri university, doktorat, a stesti. Vzhledem k financni situaci mych rodicu bych si toto vzdelani v dnesni dobe proste nemohl dovolit.Preju Vam kvalitni skolstvi, co s nejnizsim skolnym.

0 0
možnosti

Jindra

6. 12. 2006 7:41
Re: exploitation of young people

Preju Vam kvalitni skolstvi, co s nejnizsim skolnym. To si odporuje pane. Nízké školné - nízká kvalita. A víš proč? Protože na takové školství nejsou peníze a vyučují tam za méně peněz nekvalitní učitelé, protože kdo něco umí jde za vyšším výdělkem. Koukám že vás neopustily socialistické nesmysly ani v emigraci.

0 0
možnosti

Ach jo (bls1)

1. 12. 2006 13:20
Škola na dluh

Uvědomujete si, že když někdo bude studovat na půjčku, že pak bude o ty splátky chtít svůj plat větší? Nemáte pocit, že pak bude znevýhodněn proti těm, co studovali třeba jen o rok dříve?

0 0
možnosti

karel pazdera

1. 12. 2006 8:03
Jen obecny plky. Skolne neresi nic.

Jen snuska obecnych zvastu a zadna studie. Jakou uroven asi maji nejlepsi americke skoly, kde se bezne zkousky davaji za sex, nebo kdyz tam vystudoval i ocividne polointeligent Bush? Zalezi jen a jen na kvalite profesoru.

Zdar Karel!

0 0
možnosti

jeff

1. 12. 2006 9:14
Re: Jen obecny plky. Skolne neresi nic.

Jistě, školné samo o sobě neřeší kvalitu. Přispívá ale k zajištění financování, přičemž nedostatek financí je dnes jedním z důvodů pro nižší kvalitu školství. 

0 0
možnosti

Michal

30. 11. 2006 22:34
Neumím si představit

že by třeba student pedagogické fakulty, tedy dejme tomu budoucí učitel na ZŠ nebo SŠ s nástupním platem cca 15 tis. hrubého měl na krku splátky školného. U takových víceméně nekomerčních oborů, jako je školství nebo sociální obory by školné nemělo být vůbec. Naopak budoucí právník, bankéř či manažer s 50 tis. a více platem do školného rád investuje.

0 0
možnosti

jeff

1. 12. 2006 9:15
Re: Neumím si představit

Promiňte, ale co je to za nesmysl? Výše školného by se měla odvíjet od nabídky a poptávky, jakož i od finanční náročnosti studia. Proč by měl stát dotovat studenty, kteří si vyberou finančně neperspektivní obory, na úkor těch, kteří studují něco praktického (což pak přispěje ke zvýšení růstu ekonomiky)?

Samozřejmě je třeba rovněž zajistit, aby pracovníci v tzv. nekomerčních oborech (např. zdravotnictví, školství) byli řádně odměňováni (tj. je třeba zajistit odpovídající financování těchto sektorů, a to jak z veřejných tak i soukromých zdrojů).

0 0
možnosti

P

30. 11. 2006 22:11
Chybí mi rozbor

nákladů průměrného studenta. Bez podkladů je to celé nesmysl.

0 0
možnosti

hum

30. 11. 2006 20:13
Omezte moc akademickych senatu!

Tyto instituce jsou podobne fakultnim/skolnim vyborum KSC pred rokem 1989: maji velike pravomoce a zadnou zodpovednost. Navic zde nastava jasny konflik zajmu. Do rozhodovani o dlouhodobych cilech vysokych skol zasahuji studenti, kteri za 2-3 roky na skole uz nebudou. Z akademickych pracovniku jsou v senatech vetsinou lide odborne neprilis zdatni.

0 0
možnosti

Jaromír

30. 11. 2006 13:47
Spekulace?

Prosím Vás je tam i názor pana Matějů Tak se nedivte že všichni tleskali.

A my jsme opět za blbce protože mu umožňujeme a dalším ostatním dál vládnout.I když nepřímo.

0 0
možnosti