Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OECD radí: Zaveďte školné

Ekonomika

  8:45
PRAHA - I když české vysoké školy od roku 1989 prošly velkými změnami, moderními univerzitami srovnatelnými se zahraničními stále nejsou. V blízké době se tedy potřebují výrazně proměnit.

Škola. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

To je stručný závěr zprávy, kterou letos o českém vysokém školství zpracovali experti z OECD, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jež sdružuje třicet nejvyspělejších zemí světa.

Výsledky analýzy, kterou vedla dvojice školských odborníků OECD Jon File a Thomas Weko, si na včerejší konferenci poslechlo i několik desítek pozvaných akademiků. Většina z nich představeným závěrům nadšeně kývala.

File a Weko českým univerzitám vytýkají hlavně přílišnou uzavřenost. Podle nich málo reagují na podněty zvenčí a potřeby mladých lidí. K tomu, aby se zkostnatělost odstranila, by přitom podle OECD stačila i relativní maličkost: větší podíl zahraničních studentů i učitelů, kteří už by své české kolegy naučili, jak vytvořit moderní akademické prostředí.

Založte výzkumné univerzity
Horší však podle OECD je, že české univerzity skoro nereagují na potřeby trhu práce. „Systém vysokoškolského vzdělávání je v Česku málo rozmanitý. Potřebujete programy nastavit tak, aby výuka byla více propojená s praxí,“ uvedl File. Řešením může být podle něj založení nových vysokých škol, které se budou zabývat například jen výzkumem nebo vzděláváním užší skupiny odborníků podle toho, co si žádá trh práce. Tento typ vysokých škol je v ostatních zemích OECD běžný a kromě jiného umožňuje více lidem dosáhnout na titul.

Pozvaným akademikům se návrh líbil - zamlouvala se jim především část o vysoké škole zaměřené pouze na výzkum. Experti OECD však v Česku nezkoumali pouze to, jak jsou na tom české univerzity s rozmanitostí studia. Zaměřili se například i na finance. Tady jsou podle nich velké rezervy. Podle expertů je varující, že je české vysoké školství prakticky výhradně závislé jen na penězích od státu. OECD proto politikům radí, aby zavedli školné s možností půjček a sociálních stipendií, a vysokým školám doporučují, aby se více propojily s firmami.

Debata ke kapitole zabývající se financemi byla na včerejší konferenci nejdelší. „Pozorujeme, že ze školného se tu stalo obrovské politikum. Přitom školné není zdrojem nerovností. Ty skutečné zdroje politiky nezajímají,“ komentoval výsledky zprávy náměstek ministryně školství Petr Matějů.

Většina dětí ze sociálně slabých rodin podle něj nejde studovat už dnes. „To je potřeba odstranit,“ řekl Matějů. Souhlasí s tím i zpráva OECD, podle které je v Česku přístup ke vzdělání pro děti ze slabých poměrů ze všech sdružených zemí druhý nejobtížnější.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!