Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Na dno a ještě níž. Podle poslanců si Kundera nezaslouží vyznamenání

Milan Kundera. foto: ČTK

Názor
Milan Kundera si podle poslanců nezaslouží jedno z nejvyšších státních vyznamenání. Nejspíše proto, že s návrhem přišel Andrej Babiš.
  5:00

Ano, je vrcholně paradoxní, že bytostného intelektuála, literáta a myslitele navrhuje na vyznamenání dravý byznysmen a politik, jehož si část národa asociuje s hláškou „Nebuďte slušnej“. Ale marná sláva, byl to právě Babiš, kdo zařídil, aby Milan Kundera získal zpět státní občanství.

Neprošli Zeman, Posselt ani Kundera. Poslanci třídili návrhy na vyznamenání

Rozhodnutí o státních vyznamenáních je naštěstí zcela na prezidentovi, nikoli na dvěstěhlavé sněmovně a jejích výborech. Pavel bude mít na podzim jedinečnou šanci ukázat své kvality. Zatím můžeme jen konstatovat, že při hledání politického dna se sněmovna ponořila do nevídaných hloubek.

Milan Kundera získal v roce 1995 medaili Za zásluhy. Tím se zařadil vedle desítek hasičských náčelníků a vysokoškolských učitelů a stojí po boku několika žijících novinářů (Erik Best), druhořadých politiků (Jan Fencl), komunistických prominentů (František Čuba) či takových odborných a morálních veličin, jakýmiž jsou Radim Uzel a Jan Cimický.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!