Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ojeté diesely na Západě nikdo nechce. Brzy se objeví v nabídce českých autobazarů

Dieselová auta budou zlevňovat (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dieselová auta budou zlevňovat (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Aféra s­ emisemi u naftových motorů mění trh s­ automobily, i ­když jinak, než se původně očekávalo. Zákazníci uvažují racionálně, a kdyby záleželo jen na nich, možná by diesely vesele kupovali dál.

Přece jen na jejich nízkou spotřebu a dlouhý dojezd dodnes jiný druh pohonu nestačí, ani zemní plyn. Dva roky po propuknutí skandálu ale zájem o diesely výrazně klesá.

V západní Evropě se letos poprvé od roku 2009 prodalo víc aut s benzinovým než naftovým motorem. A v ­takové Francii klesl podíl dieselů ze 73 procent v roce 2012 na 46 procent v pololetí letošního roku.

Důvodem není náhlý zájem spotřebitelů o složení výfukových plynů, ale nejistota vyvolaná politiky. Nahlas se hovoří o zákazu vjezdu naftových aut do měst - nemá platit jen pro staré diesely, ale buď úplně pro všechny, nebo pro ty, které nesplňují nejnovější emisní normu.

Výhrůžky zabírají

Jestli se v roce 2040 zcela zakáže prodej aut se spalovacím motorem, je zatím jen diskusní téma. Pokud ale někomu politici hrozí, že už brzy nebude moci jezdit svým současným autem, vyvolávají tím změnu chování zákazníků. Sluší se dodat, že to jsou často ti samí politici, kteří dosud pomocí daní motoristy nutili, aby si pořizovali dieselová auta.

Favorit 30 let

Vedle klesajícího odbytu nových aut s naftovým motorem se také snižuje tržní hodnota těch ojetých. Zejména Němci, kteří již mají své zkušenosti s nízkoemisními zónami, se snaží zbavit naftových aut, dokud je alespoň nějaká šance na jejich rozumný prodej.

Z toho plyne jediné - brzy čekejme tato auta v nabídce českých autobazarů. Čeští zákazníci zřejmě s přísunem naftových ojetin ze Západu problém mít nebudou. Zatímco u ­nových aut obnáší podíl benzinových motorů na českém trhu téměř 60­ procent, u ojetých je přesně opačný.

Spekulace na pokles cen

Dobrou zprávou je, že ne všechny vozy splňující emisní normu Euro 4 a starší (tedy vyrobená před rokem 2010) se dostanou do prodeje. Mnoho značek totiž v­ Německu nabízí zájemcům o ­nové auto slevu až několik tisíc eur, pokud současně nechají sešrotovat své starší naftové auto.

Naopak moderní vozy s motory Euro 5 se u německých prodejců ojetin hromadí a tamní zákazníci o ně nejeví zájem. Jak informovalo německé sdružení firem podnikajících v­ oboru automobilů ZDK, už v srpnu stálo u prodejců 300 tisíc volných aut s naftovým motorem splňujícím Euro 5.

„Chybí jasný signál od politiků, jak chtějí pokračovat. Tím podporují nejistotu na straně zákazníků a to tlačí ceny dieselů s­ Eurem 5 dolů,“ dodává viceprezident ZDK Thomas Peckruhn.

Vzhledem k tomu, že průměrná cena těchto přebytečných ojetin je 15 tisíc eur (v přepočtu necelých 390 tisíc korun), těžko budou bazary týdny až měsíce vyčkávat, jak se situace vyvine. Mnohem pravděpodobněji pro ně budou hledat nová odbytiště.

Kdo si chce pořídit naftové auto mladší sedmi let, má dost dobrých důvodů s koupí chvíli počkat a spekulovat na pokles cen. Zároveň je ale potřeba zvážit i další fakta.

Pokud nenastane další zásadní zvrat, nebudou mít tato auta tak dobrou zůstatkovou hodnotu, jak bývalo u dieselů dříve zvykem. Navíc je pohánějí složité motory, které mají velmi přesné - tedy citlivé a servisně nákladné - vstřikování a další pokročilé technologie. Jejich dlouhodobý provoz nebude levný, aféra dieselgate tedy nejspíš „jen“ zásadně urychlila změny, kterými by trh procházel postupně.

Jaké vozy Češi vyhledávají v autobazarech nejčastěji? Chtějí raději diesely, nebo benzínové motory? A na kolik vyjdou nejprodávanější modely? Čtěte ve čtvrtečním vydání LN.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!