Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oxford vydal nový slovník, obsahuje vuvuzelu i 'odpřátelit'

Média

  7:34
LONDÝN - Plastové trubce vuvuzele, jejíž hukot takřka bez přestání doprovázel letošní mistrovství světa v kopané v Jihoafrické republice, se podle australského serveru abc.net.au dostalo další formy nesmrtelnosti. Spolu s dalšími tisíci slovy byla zařazena do nejnovějšího vydání Oxfordského slovníku anglického jazyka (Oxford Dictionary of English), který má odrážet vývoj v používání anglických slov.

Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry foto: ČTK

Hospodářská krize a s ní spojené termíny v něm bodovaly několikrát.

Zaneseno bylo slovo "toxic debt" pro popis dluhu, jenž s velkou pravděpodobností nebude splacen, nebo "quantitative easing" jakožto uvolňování nových peněz do oběhu centrální bankou. O utahování opasků podle Reuters svědčí slovo "staycation" užívané pro dovolenou, při které se nejede za hranice.

Co je to Vuvuzela.

Dvě miliardy slov

Oxfordský slovník anglického jazyka vyšel poprvé v roce 1998. Jeho třetí vydání, bohatší o 2000 slov a frází se objevilo dnes. Jak uvedla agentura Reuters, odborníci ho sestavili na základě analýzy dvou miliard slov zachycených na různých místech od románů po komentáře na internetu.

Nástup sociálních medií, jehož anglický ekvivalent se rovněž zařadil mezi nováčky, přinesl pojem "defriend" používané pro vyřazení ze seznamu přátel na webových stránkách zaměřených na vytváření kontaktů, či slovo "tweetup" pro setkání uskutečněné prostřednictvím zpráv na síti Twitter.

Úspěch dále slavily "bromance" alias blízké nesexuální přátelství dvou mužů, nebo "frenemy" označující přátelení se s někým přes hluboké nepřátelství.

Podle ředitele australského střediska pro slovní zásobu Bruce Moora citovaného serverem abc.net.au je zajímavé, jak rychle vuvuzela našla do slovníku cestu.

"Před dvaceti lety platilo, že jste skutečně museli čekat asi pět let a být si jisti, že slovo znělo a bylo zaslechnuto v mnoha kontextech, než jste ho zařadili do slovníku," podotkl.

Autoři: ,