Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Padlí giganti: OP Prostějov nepřežil řádění šéfů

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Velké průmyslové areály se v roce 1990 otřásly v základech. Padly buď hned, nebo skomíraly dlouhé roky. Lidé ztratili práci. Jen v málo případech našel stát pro rodinné stříbro silného investora, který podnik podržel.

Obchod s oděvy OP Prostějov foto: Reprofoto

Postupem doby ale začaly z trosek gigantů vyrůstat nové, životaschopnější firmy, lidé se odvážili podnikat, uchytili se i v zahraničí. Tisíce neudržovaných a nevyužívaných areálů v zemi ale na své zmrtvýchvstání ještě čekají.

Lidovky.cz přinášejí šestidílný seriál o největších továrnách v Česku, které neunesly volný trh

První díl: OP Prostějov

op prostějov

Někdejší největší česká textilka vznikla na Hané v roce 1964 a zaměstnávala tisíce lidí nejen z tohoto regionu. Její pád v roce 2010 lokální ekonomiku vážně poznamenal, přestože tam v té době pracovalo již jen okolo 1500 zaměstnanců.

Nápor na pracovním úřadu kulminoval v lednu 2010. Pro ilustraci: nyní na Prostějovsku na jedno místo připadá 32 žadatelů o zaměstnání a celá oblast je čtvrtým nezaměstnaností nejvíce postiženým místem v Česku.

Řada současných čekatelů na práci pochází právě z této oděvní fabriky, ve které často pracovali už od vyučení. A jejich práce byla poměrně oceňována v Česku – řada obleků se i v době porevoluční mohla měřit s věhlasnější konkurencí i v zahraničí.

Obchod s oděvy OP Prostějov
OP Prostějov

Obleky na míru, takzvané měřenky, vyráběl podnik pro řadu značek a vyvážel je do celé Evropy. Za pádem obra nestojí jen levná konkurence z východu, jak by se dalo čekat, ale hlavně řada fatálních manažerských pochybení, dost možná i kriminální povahy.

Majoritní vlastník firmy František Tuhý čelí trestním oznámením kvůli možnému vyvádění peněz z firmy, žalob však v celém spletitém konkurzu padla celá řada.

Někdejší management provedl řadu rozhodnutí, kvůli kterým OP přišlo o stovky milionů korun. OP po svém pádu dluží více než 500 věřitelům přes dvě miliardy korun, nejvíc peněz ve firmě utopila Česká spořitelna.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...