Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paramount spolkl DreamWorks

Ekonomika

  10:15
PRAHA -

Filmové studio Dreamworks. foto: AFP

Studio DreamWorks, které v roce 1994 založili režisér Steven Spielberg, podnikatel David Geffen a bývalý manažer firmy Disney Jeffrey Katzenberg se tak po jedenácti letech přesouvá pod křídla mediálního koncernu Viacom, který firmu Paramount vlastní.

Přestože projekt DreamWorks přinesl svým zakladatelům slávu a zisk, postrádal potřebné finanční zázemí k tomu, aby mohl konkurovat mnohem větším studiím. „Společně budeme schopni distribuovat naše filmy s mnohem menšími náklady, takže je to výhra pro obě společnosti,“ řekl agentuře Reuters Geffen.

Fanoušci slavného režiséra Stevena Spielberga se ovšem nemusí bát, že by o jeho filmy přišli, Spielberg u studia nadále zůstane jako režisér i jako producent. Již podepsal smlouvu, podle níž v průběhu příštích tří let vyprodukuje čtyři až šest filmů ročně.

Geffen zůstane na postu ředitele DreamWorks. Třetí spoluzakladatel studia, Jeffrey Katzenberg, bude ředitelem podskupiny DreamWorks Animation, která produkuje animované filmy. Jako například snímek Shrek.

Paramount má nyní v plánu odprodat práva k filmům, které DreamWorks vyprodukovalo, a to včetně kasovních trháků jako Zachraňte vojína Ryana, Americká krása nebo Gladiátor. Podle vlastních odhadů by firma mohla za soubor filmů získat až miliardu dolarů.

Čistá cena zaplacená za DreamWorks by se tak snížila asi na šest set milionů dolarů.
Distribuční práva k prodávaným filmům si ale Paramount hodlá ponechat. V současnosti totiž buduje mimo území USA vlastní distribuční síť poté, co ukončil spolupráci s firmou Universal, která dosud filmy Paramountu v cizině rozšiřovala.

Paradoxní je, že právě u firmy Universal Steven Spielberg před lety začínal. Natočil u ní své nejslavnější filmy, jako jsou Čelisti nebo Jurský park.

Odprodej padesáti devíti filmů z produkce DreamWorks by měl poskytnout Paramountu finanční injekci v době, kdy se jeho mateřská společnost Viacom dělí na dvě samostatné jednotky a vydala mnoho peněz na převzetí jiných firem.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!