Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Petici za nižší DPH u knih už podepsalo 30 tisíc lidí. Mezi nimi Václav Havel

Média

  9:24
PRAHA - K výzvě na obranu knih se přidal také bývalý prezident republiky Václav Havel. Podepsal internetovou petici za to, aby se knihy vyjmuly z vládou chystaného přeřazení většiny zboží a služeb do vyšší sazby daně z přidané hodnoty, řekl nakladatel Michal Rybka, informaci potvrdila také Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Bývalý prezident Václav Havel informoval na tiskové konferenci v Praze o projektu knihovny nesoucí jeho jméno foto: ČTK

Petici zveřejnil Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) minulý čtvrtek, ke čtvrtečnímu dopoledni ji podepsalo přes 30 tisíc lidí.

Mezi stovkami nakladatelů, učitelů, spisovatelů, překladatelů, knihovníků, studentů a zástupců mnoha dalších profesí jsou i podpisy Evy Kantůrkové, Zdeňka Svěráka, Petry Soukupové, Olgy Sommerové, Terezy Boučkové nebo Petry Hůlové.

PSALI JSME

"Nakladatelé nebudou mít peníze na překladatele nebo třeba na grafiky, spousta knih nevyjde, protože se do toho nakladatelé budou bát jít, budou více vsázet na jistotu," řekla už v pondělí Hůlová.

Vláda chce DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent co nejrychleji, zřejmě už letos na podzim. Získané prostředky by se měly využít na důchodovou reformu.

"Žádáme českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek.

Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy," napsali knihkupci ve výzvě. Většina evropských zemí má na knihy sníženou sazbu DPH, Británie, Irsko a Norsko dokonce nulovou.

Vyšší DPH u knih považuje za nešťastnou také ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). Své kolegy z vlády se snaží přesvědčit o tom, aby se knih zvýšení daně netýkalo.

Autoři: ,