Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Havel: Jugoslávie se nesmí opakovat, rychlý zásah v Libyi bude nutný

Česko

  8:28
PRAHA - Bývalý prezident České republiky Václav Havel má za to, že v případě pokračování občanské války v Libyi bude nutný vojenský zásah západních zemí.

Václav Havel foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Libyjského vůdce Muammara Kaddáfího označil Havel v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) za šíleného zločince, kterého je nutné odstranit. Západ by se podle něj měl poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kde se zásah proti Srbsku příliš dlouho odkládal.

Humanitární krize

Nepokoje v Libyi začaly v polovině února. Kaddáfí, který je u moci přes 40 let, se stále odmítá vzdát moci a tvrdí, že bojuje proti terorismu. O víkendu prohlásil, že pokud povstalci v Libyi uspějí, zachvátí středomořský region islámská svatá válka.

Konflikt vyvolal humanitární krizi, jejíž důsledky nese hlavně Tunisko, kam prchly z Libye desetitisíce lidí. O intervenci se ve světě hovoří, britský premiér David Cameron o víkendu řekl, že nastal čas, aby Kaddáfí odešel.

Havel listu řekl, že pokud se boje budou dále protahovat a Kaddáfí bude páchat další a další zločiny, bude zásah západních zemí nutný.

"Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokaci vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí," uvedl Havel.

O Kaddáfím řekl, že ho celý svět měl za podivínského šaška. "A celý svět se mýlil. Ukázalo se, že to je šílený zločinec," konstatoval bývalý český prezident.

Dodal, že západní země by se měly poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kdy se zásah proti Srbsku odkládal příliš dlouho. "O Miloševičovi se čtyři roky debatovalo, ale opatrnická prodleva se nevyplatila, spustila naopak bezpočet hrůz," upozornil Havel.

Čtěte také

To bylo podle něj velké ponaučení, které by mělo vést k tomu, aby Západ v případě Libye jednal opravdu rychle, i kdyby jeho rozhodnutí bylo nyní nepopulární.

Klaus intervenci odmítá

Současný prezident Václav Klaus se vyslovil proti vojenskému zásahu v Libyi. Odmítl názor svého předchůdce Havla, který uvedl, že zásah je nutný a Západ nesmí váhat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!