Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plynovod Eugal je dokončený. Přepravovat by měl i plyn z kontroverzního plynovodu Nord Stream 2

Ekonomika

  13:50
Kassel (Německo) - Plynovod Eugal, který vede z německého pobřeží Baltského moře na německo-českou hranici, je hotov. Oznámili to jeho provozovatelé. První linka zahájila přepravu plynu již začátkem letošního roku, nyní je plynovod schopen přepravit až 55 miliard krychlových metrů plynu ročně.
Plynovod (ilustrační foto)

Plynovod (ilustrační foto) foto: Eva KomárkováLidové noviny

„Evropský plynovod Eugal dosáhl své plné transportní kapacity se dvěma linkami a kompresorovou stanicí,“ píše se na internetových stránkách projektu.

Nord Stream 2 trápí provokace. Nízko nad loděmi přelétávají cizí letadla a objevila se i neznámá ponorka

Plynovod dlouhý zhruba 480 kilometrů vede z města Ludmin na pobřeží Baltského moře do Deutschneudorfu na německo-české hranici. Eugal se napojuje na plynovod Capacity4Gas, který vede přes Ústecký a Plzeňský kraj. Provoz tohoto plynovodu začátkem roku zahájila společnost NET4GAS.

Eugal by měl přepravovat ruský plyn z plynovodu Nord Stream 2, který ještě není hotov. Eugal je ale napojen také na další potrubí, například severoevropský plynovod NEL, upozornila agentura DPA.

Proti projektu Nord Stream 2 se stavějí Spojené státy, podle ruské plynárenské společnosti Gazprom však bude plynovod letos určitě dokončen. Podle posledních informací je hotov asi z 95 %.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Spojené státy svůj negativní postoj k plynovodu zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Kritici Washingtonu však tvrdí, že jeho cílem je zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat