Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Počet Čechů v zahraničí klesl o polovinu na 292 000, většina z nich v cizině pracuje nebo žije

Přílet letadla s Čechy, kteří v důsledku opatření kvůli šíření koronaviru uvízli v Dominikánské republice. foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA - Počet Čechů v zahraničí klesl za poslední dva měsíce od vypuknutí koronavirové epidemie téměř o polovinu, z průměrných 550 000 denně na současných 292 000 za den. Vyplývá to z údajů o počtu aktivních SIM karet tuzemských mobilních operátorů v cizině.
  11:20

„Většina z těchto 292 000 Čechů v cizině jsou s největší pravděpodobností lidé, kteří tam dlouhodobě pracují anebo žijí,“ uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Nejvíc lidí s českými SIM kartami zůstává na Slovensku, v Polsku a Německu.

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje do ciziny necestovat. Přeshraniční doprava je komplikovaná

Počet cizinců v Česku pak poklesl ještě více, a to téměř o 60 procent. Jestliže v únoru 2020 bylo v Česku podle Grunda každý den průměrně 800 000 cizinců, v dubnu jich je už jen 330 000. Nicméně ani tito cizinci nejsou ve své většině typičtí turisté. Jde zejména o občany sousedních zemí, kteří v ČR pobývají dlouhodobě.

„Data potvrzují, že z Česka se de facto vytratili typičtí cestovatelé. Výrazně poklesl například počet Britů, Nizozemců a obecně cestovatelů ze všech zemí mimo EU,“ dodal Grund.

V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru Česko v polovině března uzavřelo hranice a zakázalo obyvatelům cestovat do zahraničí. Opatření se částečně uvolnila až minulý týden v pátek.

Autor: