Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Podnikatel Pawlowski žaluje Prahu. Nechce rychlíky na svých pozemcích

Ekonomika

  19:00
PRAHA - Podnikatel Sebastian Pawlowski, jehož firma Projekt Sever vlastní parcely u pražských Benic, žaluje Prahu. Chce se u soudu domoci toho, aby ze zásad územního rozvoje zmizela plánovaná trasa železnice do Benešova. Pawlowski na místě plánuje bytovou výstavbu pro asi 4 000 lidí.

Podnikatel Sebastian Pawlowski. foto: Lidové noviny

V platném územním plánu jsou pozemky u Benic zaneseny jako stavební parcely, se změnou z luk a polí před lety souhlasili pražští zastupitelé. Informaci jako první přinesl server iHned.cz. Podle serveru se tak stalo přesto, že místem má vést vysokorychlostní trať.

Škody za 2,5 miliardy korun
"Předmětné pozemky jsou podle platného územního plánu určeny k bytové výstavbě, která je předmětnou veřejnou stavbou (železniční tratí) zásadním způsobem dotčena a omezována, kdy navrhovatel za současného stavu nemůže realizovat zamýšlený projekt a vznikají mu škody v řádu 2,5 miliardy korun českých," cituje server ze žaloby proti pražskému magistrátu.

ČTĚTE TAKÉ

Pražský magistrát se prý obává toho, že spor prohraje. Soud v minulosti ze zásad územního rozvoje vymazal například část trasy Pražského okruhu.

Trať mezi Prahou a Benešovem by měla navázat na koleje do Brna, s provozem se nepočítá před rokem 2020. "V případě soudní výhry pana Pawlowského by to samozřejmé komplikace byla. Bylo by nutné hledat jiná, pravděpodobně nákladnější řešení," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Podle mluvčího se úředníci snaží s podnikatelem domluvit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!