Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stavba centra na Národní dopravu nezkomplikuje, říká expert

Ekonomika

  20:00
UVNITŘ ROZHOVOR - Několik let plánovaná výstavba multifunkčního Copa Centra ve Spálené ulici v centru Prahy by měla začít toto léto. Na místě v současné době probíhají poslední archeologické práce, které by měly skončit nejpozději v červnu. S jakými dopravními komplikacemi by lidé v souvislosti s výstavbou měli počítat? Ptali jsme se dopravního odborníka z ČVUT Petra Moose.

Plánovaná podoba Copa Centra foto: www.copa.cz

Jaká omezení spojená s výstavbou můžou občané očekávat?

Dopravní omezení lze předpokládat ve Spálené ulici a přilehlých prostorách. Bude tu větší pohyb vozidel, která budou přepravovat stavební materiál. Čekají se ale pouze dočasná dopravní omezení, která budou souviset s výstavbou jeřábových konstrukcí. Ten, kdo to bude provádět, má zkušenosti, a stavba bude probíhat ohleduplně.

Uzavřena má být také stanice metra Národní třída. Jak dlouho podle vás uzavření může trvat?

Co se týče uzavření stanice metra na Národní třídě, tam se očekává, že dopravní omezení bude probíhat v minimálním časovém období. Jak bude vypadat finální omezení, mi zatím není známo. Provoz na stanici Národní třída by se měl zastavit dle mého odhadu na jednotky měsíců. Občanům Prahy to pohyb určitě zkomplikuje a bude jim to vadit, o to víc bude zatížená stanice metra Můstek.

Zažila Praha v minulosti podobné omezení, kdy by byla např. zavřena celá stanice metra?

Podobná dopravní omezení, která souvisela s výstavbou či opravami, tady v minulosti už určitě byla. Teď to můžeme vidět na Náměstí Míru, kde se rekonstruovala stanice metra, ale dopravní podnik už má s těmito situacemi takové zkušenosti, že se cestujících omezení v dopravě zásadně nedotknou.

Jaké změny v dopravě očekáváte po dokončení výstavby centra?

Doprava se malinko upraví, zvláště pro pěší. Jinak se podle mých informací na Praze 1 žádné větší úpravy nechystají.

Stavba by měla být ideálně zahájena do 1. května, míní radnice

Nekonečnými průtahy spojenými se zahájením výstavby Copa Centra je znepokojena radnice Prahy 1 i obyvatelé bydlící v okolí Národní třídy. "Podle nám dostupných informací vstoupil do projektu výstavby nový spoluinvestor s finančním kapitálem umožňujícím profinancování celého záměru. Archeologický výzkum je sice důvodný, není  však možné donekonečna zkoumat a Pražané  budou chodit kolem otevřené jámy. Technologicky však nelze vybetonovat základní desku stavby do zimy 2012, pokud se nezahájí stavba nejpozději 1. května," upřesnila Lidovkám.cz mluvčí Radnice Prahy 1 Veronika Blažková.

Potvrdila také, že uzavření stanice metra Národní třída na přibližně dva až tři měsíce je nutným technologickým krokem, bez kterého nelze stavbu reálně provést a bylo schváleno v projektové dokumentaci. Dopravní podnik bude o termínu uzavření stanice metra teprve jednat, potvrdila Lidovkám.cz mluvčí DPP Aneta Řehková.

Stavbu nepropagujeme, ale měla by být hotova co nejřív

Radnice Prahy 1 podle svých slov není zarputilým propagátorem výstavby, nicméně v této fázi (po vydání platného územního rozhodnutí, vyjádření dotčených orgánů státní správy - pozn. red.) je už podle ní možné jediné rozumné a ekonomické řešení - co nejrychleji  ukončit obtěžující výkopové práce, založit stavbu a podle schváleného projektu ji co nejrychleji  dokončit.

PSALI JSME:

"Každá stavba v centru a nejenom v centru Prahy obtěžuje své okolí hlukem, prachem, zatěžuje infrastrukturu, jsme ale přesvědčeni že po jejím dokončení uleví těžce zkoušené lokalitě, nabídne  nové  obchodní a kancelářské  prostory a  zkultivuje celou oblast  ve čtverci ulic Spálená, Národní, Vladislavova a  Purkyňova," doplnila mluvčí Prahy 1.

Šéf odboru archeologie Jaroslav Podliska potvrdil, že tento týden začala oficiálně poslední etapa výzkumu v místech přístupů do stanice metra Národní, která by měla skončit nejpozději v červnu. "Ty přístupy jsou tam stále, ale byly přesunuty na jiné místo, protože už se v minulosti kopalo, takže lidi proudí do metra pořád, ale my uděláme ještě výzkumy na dvou místech, kde se dělat nemohlo. Práce by měly skončit nejpozději v červnu. Potom předáváme investorovi výsledky a on může začít stavět," uvedl Podliska.

Místo plánované výstavby Copa Centra

Archeologický výzkum už by počátek stavby oddálit neměl

Archeologové zatím nenašli níc, co by počátek stavby mohlo opět oddálit. "Myslím si, že ani v těchhle místech už se nenajde nic, co by ohrozilo průběh stavby. Jde už jen o dodržení regule zákona doprozkoumat poslední zbytky archeologických terénů, které tam zůstaly, protože v minulosti byly hodně poničené při výstavbě metra. Máme tam třeba jednu odpadní jímku z renesance, kde je spousta nálezů, ta se dovírá, aby výstavbě nevadila," potvrdil šéf archeologů.

Otázkou stále zůstává, co bude s gotickými sklepy, které odhalily předchozí výzkumy. Část sklepů u obchodního domu My už byla prohlášena za památku. Teď probíhá debata s mnisterstvem kultury, jestli se druhá část sklepů stane také památkou. "V případě, že by sklepy za památku prohlášeny byly, neměly by být ohroženy výstavbou Copa Centra a museli bychom se bavit s investorem o dalším využití. To už je ale další krok," uzavřel Podliska.   

Projekt Copa Centrum Národní

Projekt Copa Centra Národní od architektonického studia Cigler Marani Architects

Copa Centrum Národní bude tvořit šest samostatných, vzájemně propojených budov. V prostorách objektu vznikne nákupní centrum, restaurace, bary, kavárny, kanceláře, luxusní byty, prostorné podzemní parkoviště a vestibul stanice metra Národní třída. Objekt měl být původně dokončen na konci roku 2010.

Projekt byl prezentován tak, že zlepší nevyhovující podobu veřejného prostranství u metra Národní. Neuvažovalo se ale o dalších alternativách, jak by se dalo veřejné prostranství využít.

Majitelem parcely je od roku 2000 podnikatel Sebastian Pawlowski.

Jedna ze šesti budov se bude přimykat k obchodnímu domu My a bude s ním propojena na třech podlažních patrech, což umožní přímý vstup z ulice Národní. Meziprostor mezi budovami vytvoří krytou ulici, městskou pasáž nebo obchodní galerii, spojující ulici Spálenou a Charvátovu.

Součástí návrhu je také architektonické řešení náměstí, na jehož ploše vznikne odpočinková zóna se zelení, lavičkami, fontánou a zahradními restauracemi.

Základní údaje:

  • Rozloha objektu: 50 000 m²
  • Cena komplexu: přibližně 4 mld. Kč
  • Developer: Copa Centrum Národní s. r. o.
  • Architekti: Cigler Marani Architects a. s.
  • Investor: Sebastian Pawlowski

Zdroj: www.copa.cz

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat