Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslední kapka naftového průšvihu? Kdepak, Česko může stanout u ‚miliardového‘ soudu

Ekonomika

  9:25
PRAHA/KRAILLING - Ve čtvrtek za soumraku by měl z Bavorska odjet poslední vlak s českou naftou. Blamáž s uskladněním strategického paliva v zahraničí tím ale končí jen zdánlivě.

Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Poslední více než rok přijížděly do Česka miliony litrů nafty, která měla sloužit jako pojistka pro případ, že se v naší zemi zastaví ropovody nebo ji ochromí živelní katastrofa.

Místo toho ale palivo zůstávalo pod zámkem v areálu zkrachovalé firmy Viktoriagruppe, ležícím u městečka Krailling nedaleko Mnichova.

Její návrat vyjde Česko na téměř 60 milionů korun. Další nemalé peníze vydal stát na právníky a ve finále může vlastnictví nafty za miliardu zpochybnit soud, který státu reálně hrozí. A co víc, část paliva za desítky milionů před několika lety záhadně zmizela (nebo do Německa ve skutečnosti nikdy nedorazila), čímž se už tři roky zabývá česká policie.

Čekání na happy end

Nečitelná společnost Viktoriagruppe, která se o nouzové palivo starala, se na konci roku 2014 sama poslala do insolvence a její konkurzní správce Mirko Möllen následně naftu zablokoval. S jejím návratem do Česka souhlasil po dlouhých jednáních až vloni.

VÍCE O KAUZE:

Již v pátek ráno má být nafta zpět, nakonec doputuje do „bezpečných“ nádrží státního podniku Čepro.

Tento happy end má ale hodně výraznou kaňku, protože Möllen si vymínil, že do roka a půl od uzavření dohody může podat žalobu a soudně vymáhat po Česku peníze za naftu. Tvrdí totiž, že není jisté, zda zhruba 80 milionů litrů paliva, které postupně odjelo z Německa, skutečně patří našemu státu.

Podle něj se mohlo v areálu smísit s motorovou naftou, patřící firmě Viktoriagruppe, byť neexistují doklady o tom, že by tam kdy nějaká byla uskladněna.

„Insolvenční správce má na podání žaloby 18 měsíců od převzetí skladu novým majitelem. Takže ji může případně podat do konce února 2018. Stále trváme na tom, že veškerá nafta, která byla v Německu uskladněna, patří České republice,“ popsal Jakub Linka, mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR), která má na starosti strategické zásoby Česka – včetně paliv.

Nafta uskladněná v Bavorsku by vystačila na dva dny provozu naší země v době krize.

Záhadu rozplétá policie

Insolvenční správce by mohl případným vítězstvím u soudu dosáhnout navýšení takzvané konkurzní podstaty, z níž se vyplácí peníze věřitelům firmy a od níž se zpravidla odvíjí i jeho odměna. Na dotaz LN ohledně jeho další strategie Möllen však neodpověděl.

Případ Viktoriagruppe je v mnoha ohledech ojedinělé a zároveň velmi nepodařené dobrodružství českého státu. Firma s německým názvem (ovšem s českými vlastníky) nabídla před lety správcům českých rezerv, že část nafty, již měla na starosti, přesune s příslibem úspory za hranice.

Premiér Bohuslav Sobotka při odplombování cisterny.
Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa.

Tam ji skladovala od roku 2010. Jenže ve smlouvě mimo jiné chybělo ošetření případného návratu do Česka.

Když se začalo podnikání Viktoriagruppe hroutit, stačili správci rezerv odvézt palivo z jejích tří českých skladů, z bavorského Kraillingu to však bylo v podstatě nemožné. A pak už jej zapečetili němečtí celníci. Ti ostatně svým měřením objevili další průšvih – vše totiž nasvědčuje tomu, že ve skladu bylo podstatně méně nafty, než uvádí úřední dokumenty.

Viktoriagruppe chce po Česku 2 miliony eur za uskladněnou naftu

„S posledním vlakem budeme moct také vyčíslit škodu, kolik nafty nám schází. Zatím vycházíme z měření německých celníků. Proti našemu evidenčnímu stavu tam chybí 6,3 milionu litrů nafty,“ uvedl mluvčí SSHR Linka. Správci rezerv podali před třemi lety trestní oznámení, případem se zabývá protikorupční policie. Žádné konkrétní informace ale k věci doposud neposkytla.

Podle všeho čekají kriminalisté na příjezd posledního vlaku, aby mohli přesně říct, kolik nafty chybí.

„Přesné množství budeme znát, až se dočerpají zbytky. Primárně to ale musí potvrdit celníci,“ řekla právnička Kateřina Radostová, která zastupuje nového majitele skladu firmu Krailling Oils Development. Definitivně jasno o množství ztracené nafty by mělo být v pátek, až ji převezme a odměří společnost Čepro.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!