Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo

legalTV.cz: Co dělat, když jste staří a chcete umřít doma?

Advokát Ronald Němec. foto: legaltv.cz

PRAHA - Kontakt s rodinou, klidné prostředí k bilancování a urovnání vztahů, pocit bezpečí. To jsou důvody, proč většina Čechů chce umírat doma. Z aktuálních výzkumů vyplývá, že lidé v závěru života považují za nejdůležitější kromě utišujících léků právě možnost být s blízkými. Být především v prostředí, na které jsou zvyklí.
  7:00

‚Pláč po nepovedené resuscitaci? Dříve se to nestávalo.‘ Zdravotníci jsou psychicky vyčerpaní, pomáhají i rituály

„Nejdřív je opravdu dobré se důkladně na tuto situaci připravit. Problém je v tom, že v České republice sice máme zákon o zdravotních službách, který nám upravuje dříve vyslovené přání, to znamená vůli člověka, že chce umřít doma, ale bohužel praxe je zatím taková, že státní úřady ani soudy tuto myšlenku nebo dříve vyslovené přání, ne úplně respektují,“ říká advokát Ronald Němec.

A dodává: „Problém je v tom, že někteří lékaři indikují, že umřít doma je něco, ve své podstatě sprostého, něco společensky nepřijatelného. A proto musíte potom opravdu bojovat s někým, kdo jde proti vaší vůli. Možná bych i zde doporučil, už dopředu si najmout advokáta a vysvětlit mu svoji situaci.“

Celé video sledujte zde.

Autor:
Témata: Právo a justice