Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Princezna a písař i tradiční Popelka. Televize představily vánoční program

Média

  15:50
PRAHA - Česká televize uvede na Vánoce tři nové pohádky Princeznu a písaře, Kdyby byly ryby a Lásku na vlásku. Spolu s tradičními příběhy jako Anděl páně, Dvanáct měsíčků nebo Císařův pekař odvysílá i divácky oblíbené Pelíšky, Pupendo nebo pětidílnou klasiku o Angelice.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku. foto: Reprofoto

Sedmnáctidenní vánoční programové schéma představili v úterý na setkání s novináři zástupci ČT. Na Štědrý den uvede ČT1 pohádku Princezna a písař v hlavních rolích s Matoušem Rumlem a Monikou Timkovou. Televize tak pokračuje v déle než dvacetileté tradici na Štědrý večer přinášet nový pohádkový příběh.

„Tradice štědrovečerní pohádky je v Česku nesmírně silná. A to jak na straně očekávání diváků, kteří ji už právem vnímají jako součást svých vánočních zvyků, tak na straně tvůrců, kteří se s takto specifickým očekáváním musejí vypořádat. Což není snadné,“ uvedl generální ředitel Petr Dvořák. Poprvé Česká televize odvysílala premiérovou pohádku na Štědrý den v roce 1993. Tehdy to bylo Sedmero krkavců.

Vedle premiér ČT nachystala padesátku dalších pohádkových děl, která odvysílá v rámci sedmnáctidenního vánočního schématu. Jsou mezi nimi například Šťastný smolař, Peklo s princeznou, Dešťová víla, Tři životy, Duch nad zlato nebo Tajemství staré bambitky.

Premiéra filmů Revival i Křídla Vánoc

V televizní premiéře o Vánocích půjdou také tři filmy, a to Americké dopisy o skladateli Antonínu Dvořákovi, dále snímek o hudebním návratu bývalé rockové skupiny Revival a příběh Křídla Vánoc, divácky nejoblíbenější film letošního Finále Plzeň. Filmovou nadílku víc než čtyřiceti snímků z Česka a ze zahraničí televize odvysílá kromě ČT1 na ČT2 a ČT art.

Na silvestrovský večer ČT připravila speciální vydání Zázraků přírody, na které naváže Večer plný hvězd s moderátorkou Terezou Kostkovou, Všechnopárty s Karlem Šípem a silvestrovské setkání Jany Paulové a Pavla Zedníčka Do roka a do dna. Po půlnoci ČT1 zařadí pořad U muziky na Silvestra, který nabídne tradiční silvestrovskou zábavu s veselými historkami a nejznámějšími lidovými písničkami.

Na stanice ČT2, ČT art a Déčko nejmenší diváci uvidí například medvědy od Kolína, Medvídka Pú a Fimfárum podle Jana Wericha. Jedním z vrcholů svátečního programu bude podle ČT premiéra dokumentárního filmu Život podle Václava Havla, který na Nový rok uvede druhý program. Odpoledne se bude vysílat čtvrté pokračování pořadu Společný výslech, ve kterém se kardinál Dominik Duka setká s bývalým prezidentem Václavem Klausem.

Ve vysílání veřejnoprávní televize o Vánocích nebudou chybět tradiční duchovní pořady jako půlnoční bohoslužba, tentokrát z kostela sv. Tomáše v Brně. V předvánočním čase diváci mohou sledovat i obvyklé adventní koncerty.

Vánoční nabídku poodhalily i ostatní televize. „Svátečními dny budou diváky provázet například tradiční pohádky Byl jednou jeden král a Z pekla štěstí, nebo filmy Vratné lahve, Jak básníci neztrácejí naději a mnoho dalších,“ uvedla mluvčí Novy Anna Suchá. Nejsledovanější tuzemská televize Na Štědrý večer zařadí premiéru českého filmu Přijde letos Ježíšek?, kde se v hlavních rolích představí Libuše Šafránková a Josef Abrhám.

Také Prima na svátky avizuje klasické pohádky a oblíbené filmy. „Na Primě se tak diváci mohou těšit například na pohádkovou klasiku Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Princ a Večernice nebo třeba nestárnoucí film Na samotě u lesa,“ sdělila mluvčí Primy Marie Fianová.

TV Barrandov odvysílá například Dařbujána a Pandrholu, Obušku, z pytle ven! nebo Anděla na horách. Ze zábavních formátů to bude především štědrovečerní Sejdeme se na Cibulce nebo o den později koncert Kateřiny Brožové a jejích hostů. Na Silvestra televize připravila čtyřhodinový Barrandovský Silvestr.

Autoři: ,