ČEZ to odmítá. Janečkův Nadační fond proti korupci (NFPK) svolává na úterý 19. června tiskovou konferenci na téma "Zmařená investice společnosti ČEZ v Prunéřově, kvůli které stát přijde o miliardy". Zveřejněny mají být i blíže nespecifikované zvukové nahrávky. Uvedl to server Ekonom.cz.
ČTĚTE TAKÉ. |
Jeden z hlavních protagonistů protikorupčního fondu Karel Randák serveru sdělil, že se na konferenci má mluvit i o tenčících se zásobách severočeského uhlí. Útok Janečka s Randákem přichází ve stejný čas, kdy se s podobným tématem chystá veřejnost oslovit i Ekologický právní servis (EPS). I jeho zástupci se patrně úterní tiskové konference zúčastní.
"Ze závěru provedené analýzy plyne, že společnosti ČEZ bude chybět významné množství uhlí pro plánovaný provoz elektráren. Podle nejoptimističtějších dat se jedná o deficit 32 milionů tun, podle skeptičtějších a pravděpodobně mnohem reálnějších vstupních dat pak může deficit činit až 86,5 milionu tun uhlí, což je třetina zásob v současnosti deklarovaných Severočeskými doly," píše se mimo jiné v materiálu EPS, který se odvolává na alternativní výpočty společnosti SEVEn.
Zástupci ČEZ ale tvrzení ekologů, že elektrárny možná už v roce 2030 nebudou mít uhlí, odmítají. "Okamžik, kdy budou zásoby uhlí v dolech vytěženy, nastane v závislosti na intenzitě těžby, tedy na velikosti poptávky po uhlí. Vzhledem k tomu, že součástí strategie ČEZ je výrazně nižší roční využití zdrojů a také odstavování dožívajících uhelných zdrojů, pak se proces vytěžování uhlí podstatně zpomalí," říká mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.
"Také komplexní obnovy uhelných elektráren jsou prováděny s ohledem na kapacity v přilehlých dolech. Například zařízení elektrárny Prunéřov bylo projektováno i s ohledem na optimální využití zbývajících vytěžitelných zásob uhlí v přilehlém Dole Nástup Tušimice. Modernizovaná verze elektrárny Prunéřov II bude mít o 300 MW nižší výkon, přitom bude vykazovat vyšší účinnost, a tedy bude mít celkově menší spotřebu uhlí na jednotku výkonu," argumentuje mluvčí ČEZ.