Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tuhle zemi neřídí premiér, ale ČEZ, říká na tajné nahrávce lobbista

Lobbista a někdejší předseda ČSSD na Praze 1 Miloslav Kožnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista a někdejší předseda ČSSD na Praze 1 Miloslav Kožnar. | foto: ČTK

PRAHA Pokud ČEZ zmodernizuje tepelnou elektrárnu Prunéřov, přijde státní kasa o miliardy. S varovnou zprávou přišel Nadační fond proti korupci a jeho tvrzení mají dokazovat nahrávky, na kterých vlivný lobbista Miloslav Kožnar tlačí na úředníka, aby přimhouřil oči nad faktem, že na provoz elektrárny dlouhodobě není dostatek uhlí.

„Tuhletu zemi neřídí premiér, ale řídí to ČEZ,“ říká Kožnar na prvním úryvku z nahrávky, kterou protikorupční fond - zastoupený finančníkem Karlem Janečkem, exšpionem Karlem Randákem a hercem Janem Krausem - v úterý představil novinářům. „A proto takhle cpe ty prachy do politických stran a tak dále,“ pokračuje lobbista, který dříve šéfoval ČSSD na Praze 1.

Téměř čtyřhodinový zvukový záznam měl získat fond od státního úředníka, který si zatím nepřeje zveřejnit svou identitu. Pochází z června 2009 a jedná se už o druhou shůzku s Kožnarem. Ta první totiž úředníka šokovala natolik, že se rozhodl další rozhovor zaznamenat.

„Honza není svině“

Kožnar mluví o možném poklesu akcií ČEZ, pokud se veřejnost dozví pravdu. Zodpovědní manažeři by si přitom měli své posty zachovat, následovaly by podle něj „popravy“ méně významných aktérů.

„To vědí všichni, že berou tak půl mega až mega a někteří i víc měsíčně a jeden ohrožuje druhého. Když se stane průser, tak musí někoho popravit. Musí. On neudělá sebe, on si prostě neskočí. To znamená, že on musí mít připraveno okamžité řešení, komu uřízne palici,“ říká Kožnar na záznamu.

Později dodává, že "popraveným" by mohl být třeba bývalý šéf Severočeských dolů Jan Demjanovič. „Kdo není ta svině, tak je právě ten Honza. A ti ostatní – to jsou ty svině,“ vysvětluje lobbista, jehož jméno mimo jiné figuruje i v kauze obrněnců Pandur.

Sám Kožnar odmítá, že by na někoho vyvíjel nátlak. Jan Demjanovič je prý jeho kamarád a chtěl mu jen pomoci. „Vše je to souběh nesmyslů a lží,“ napsal lobbista serveru Lidovky.cz.

Lež, která by se mohla stát 'pravdou'

Už v roce 2009 vzniklo podezření, že projekt Prunéřov II bude pro stát nevýhodný. Na jeho provoz by totiž jednoduše nezbylo uhlí z Dolu Nástup Tušimice, který má palivo do elektrárny dodávat.

ČEZ by proto musel kupovat uhlí od společnosti Czech Coal, respektive by mohl celou společnost koupit. Další variantou je nákladné pořizování zahraničního uhlí, nebo prolomení stávajících limitů těžby.

ČTĚTE VÍCE:

Před třemi lety na to upozornila aktivistka Věra Ježková, která podala trestní oznámení na mostecký báňský úřad. I jí se snažil ovlivnit ředitel komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Fond proti korupci na důkaz zveřejnil Budinského e-mail adresovaný právě Ježkové, ve kterém ji žádá, aby mu pomohla uvést úřady a veřejnost v omyl. Tvrdí v něm, že překročení těžeb o 0,6 % je „hratelné“.

E-mail Vladimíra Budinského geoložce Věře Ježkové

E-mail Vladimíra Budinského geoložce Věře Ježkové

„Vím, že je to možná z Vašeho pohledu (Ježkové – pozn. red.) demagogické, ale jen hledám argumentaci, který by se při společném postupu mohla stát 'pravdou',“ pokračuje Budínský.

Nezávislá analýza

Na případ už dříve upozorňoval Ekologický právní servis. Sdružení navrhuje zhotovení nezávislé analýzy, která by rozebrala zásoby uhlí a potřeby modernizované elektrárny.

Pokud se ukáže, že uhlí pro elektrárnu dostatek není, měl by stát jako většinový vlastník ČEZ projekt modernizace zastavit, tvrdí ekologičtí právníci.

Příští týden na valné hromadě ČEZ proto Ekologický právní servis navrhne provedení revize stavu zásob v Dolech Nástup Tušimice.

ČEZ - ilustrační foto

ČEZ: Spalování bude efektivnější

Zástupci ČEZ ale tvrzení ekologů, že elektrárny mohou čelit nedostatku uhlí, odmítají. „Okamžik, kdy budou zásoby uhlí v dolech vytěženy, nastane v závislosti na intenzitě těžby, tedy na velikosti poptávky po uhlí. Vzhledem k tomu, že součástí strategie ČEZ je výrazně nižší roční využití zdrojů a také odstavování dožívajících uhelných zdrojů, pak se proces vytěžování uhlí podstatně zpomalí," uvedl v pondělí agentuře ČTK mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...